Ускорява се ръстът на инвестициите в бизнес имоти на периферните европейски пазари, сочат данните на консултантската компания Savills. През първото полугодие инвестиционната активност на второстепенните пазари е записала ръст от 19 на сто спрямо същия период на миналата година, а на основните пазари е регистрирано повишение от 2%.
В Полша е отчетен ръст от 47% на обема на инвестициите за полугодието, в Ирландия – впечатляващите 300%, в Испания – 51%, а в Италия – само 10%, показва статистиката на компанията.
Общият ръст на инвестициите в бизнес имоти за полугодието е 3%, като обемът им достига 50 млрд. евро, отчитат от компанията.
Същевременно трите водещи пазари – Великобритания, Германия и Франция, отново са успели да привлекат около три четвърти от общия обем инвестиции в бизнес имоти в Европа.
Все повече трансгранични играчи обаче са се насочили към периферните пазари заради атрактивните възможности. Така около 60% от сделките, реализирани от трансгранични инвеститори, са се случили в периферията на Европа, основно в Италия, Ирландия и Испания, отчитат експертите, като допълват, че едни от най-големите сделки са реализирани с участието на катарски купувачи.
Повечето инвеститори продължават да се интересуват от първокласни активи във всички пазарни сегменти. Недостигът на първокласни търговски центрове обаче е довел до 11% намаление на инвестициите в търговския сегмент през първото полугодие.
За сметка на това инвестициите в индустриални имоти са се повишили с 22 на сто, като най-съществен ръст отбелязват регионите, които са се установили като транспортни хъбове в Европа (Холандия, Белгия, Франция, Германия, Полша).
Съществен ръст отбелязват и инвестициите в хотели, като делът им от общия обем вложения в сектора на бизнес имотите нараства от 7% за първото полугодие на 2012 г. до 12 на сто за настоящата година при средно равнище от 8% през последните 5 години, отчитат от компанията.
Очаква се инвестициите да се засилят през второто полугодие най-вече заради няколко мащабни сделки, които ще приключат до края на годината. Общият обем на инвестициите за годината се очаква да остане почти стабилен, като бум се отчита на пазарите в Полша и Ирландия.
Значително нараства и влиянието на фондовете от Близкия Изток, които се нареждат сред основните играчи в сектора на бизнес имотите в Европа, както и на пенсионните фондове и новите германски фондове.