Някои помнят времето, когато можеха да вземат ипотечен кредит, с който да си купят нов дом, да го обзаведат, да си купят и кола, а накрая – да отиват на ваканция, за да отпразнуват новите придобивки. Някои все още носят спомените в портфейлите си, пише в свой анализ Ройтерс.
И докато някои държави се опитват да реформират системите си за ипотечно кредитиране, в други – известни с уж стабилните си финанси, кредитирането продължава така, сякаш кризата никога не се е случвала.
В Холандия например, чийто рейтинг все още е ААА и която беше една от първите страни в еврозоната, спасили банка, купувачите на първо жилище все още могат да вземат ипотечен кредит в размер на 105% от стойността на новия им дом.
Холандското правителство обеща да реформира системата на ипотечното кредитиране, но все още не е уточнило как ще намали рисковите продукти на пазара, така че да намали размера на ипотечните кредити поне до 100% от оценката на жилището.
В Швеция, която също запази първокласния си рейтинг, по-младите купувачи също доволно дълго ще изплащат ипотеки. Вероятно ще има и за внуците им, коментира информационната агенция.
Изплащането на ипотека в страната отнема средните ... 140 години, като наследниците поемат задължението, когато кредитът „надживее“ кредитополучателя. Затова законодателите търсят възможности да окуражат предсрочното изплащане на заемите, както и да ограничат размерите им до 85% от стойността на жилището.
Подобни различия демонстрират липсата на съгласуваност на 28 кредитни пазара, които предстои в един бъдещ момент да влязат в единен банков съюз. Този съюз трябва да създаде по-хармонизирана финансова система, но пък и индиректно ще ограничи достъпа на гражданите до кредити.
В Гърция например в момента банките кредитират до 70% от стойността на жилището, докато преди кризата беше обичайна практика кредитирането на 100 от стойността на сделката. Така банковият сектор отряза достъпа на хиляди хора до пазара на имоти в страната.
Подобни мерки предприемат и кредиторите в Ирландия. Ако преди кризата беше възможно да се вземе ипотека за 120% от стойността на жилището, в момента банките са ограничили размера до около 92%.
Удължен е и срокът на трансакциите – ако преди отнемаха 4 седмици, сега той е три пъти по-дълъг, заради документацията по ипотеките, която трябва да се обработва. Банките дори карат клиентите си да описват подробно месечните си разходи, за да преценят дали могат да си позволят да изплащат кредитите.
Експерти обясняват, че сега банките са готови да кредитират предимно хора, заети в определени икономически сектори – например държавни чиновници. Ако преди можеха да се видят ипотеки със срок 50-60 години в някои държави, днес сроковете им са ограничени до 40 години, а размерите – до 70-80% от стойността на сделките, най-много 90% в „определени случаи“.
В „ядрото“ на Европа обаче собствеността на жилище не е толкова разпространена, а банките отдавна са се ориентирали към по-строги условия за ипотечно кредитиране.