Политическата криза, която обхвана страната, се отразява негативно на пазара на ваканционни имоти. Докато други посредници на пазара съобщиха, че годината е започнала позитивно, от Green Life отчитат 25% спад на активността от февруари насам и 20% понижение на цените за 6 месеца.
Много от огледите на потенциални купувачи – предимно руснаци, планирани за февруари, са били отложени за началото на летния сезон, коментира търговският директор на компанията Мариана Даскалова. През последните няколко седмици се наблюдава ръст на огледите, поради което надеждите са, че в следващите месеци спадът от началото на годината ще бъде компенсиран, допълни тя.
Руските купувачи, от които българският пазар на ваканционни имоти е силно зависим, се притесняват от нестабилността в страната, посочи изпълнителният директор на компанията Теофил Петров.
Протестите и усещането за безвластие са били допълнително преекспонирани в руските медии, тъй като от няколко месеца се води активна антибългарска кампания, за което преди няколко месеца алармираха и други представители на имотния бранш, които работят с руснаци.
"Ние се опитваме да ги привлечем с думи като „спокойствие“ и „достъпен живот“. Това не съответства на телевизионните новини за протести, самозапалвания и високи сметки за ток“, допълни той.
Част от спада на активността се дължи и на естествената умора на руския купувач на ваканционни имоти в България, тъй като основните клиенти са руски граждани, които живеят в Москва и околностите, добави Даскалова.
Пазарът в зимните и летните курорти
Пазарът на ваканционни имоти в зимните курорти е предимно вторичен и само най-качествените проекти успяват да си задържат собствениците, коментира още Мариана Даскалова.
„В годините на бум продажбите в зимните ни курорти бяха основно с инвестиционна цел. Днес тези собственици трябва да решат дали да продадат имота - често на загуба, или да започнат да го използват“, коментира тя.
преди 11 години Марсиянсите са виновни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар