Германия изпревари Великобритания като най-предпочитаната дестинация за инвестиции в имоти през 2013 г. Лондон обаче остава най-привлекателният град за втора поредна година, сочат резултатите от проучване на глобалната консултантска компания за имоти CBRE.
Над една трета от инвеститорите са на мнение, че Германия тази година ще е водещият пазар за инвестиции в сравнение с 27% през 2012 г. Великобритания пада до второ място с 24%, показват данните.
Намалява интереса и към пазарите в Централна и Източна Европа, които през тази година са предпочитани от 14% от инвеститорите в сравнение с 19% през миналата година. Повечето инвеститори, избрали този регион, смятат Полша за най-привлекателния пазар за покупки, като интересът към останалите пазари е ограничен.
Изборът на Полша от 10% от анкетираните надхвърля гласовете за Франция, Испания и Скандинавските страни, които са предпочитани от 5-6% от инвеститорите. Испания е посочена от 6% от анкетираните, като тя бележи подобрение в сравнение с миналата година, но Италия изостава с 2%.
Също като през 2012 г. Лондон е най-предпочитаният град за инвеститорите в Европа, като печели 31% от гласовете. За миналата година обемът на сделките в британската столица е най-висок от 2007 г., като основно покупките са с участие на трансгранични инвеститори.
В Германия липсва доминиращ град, който може да бъде сравнен с Лондон или Париж, но общата популярност на 10 града в страната бележи сериозен ръст в сравнение с миналата година. Мюнхен е на второ място (16%), следван от Берлин. Хамбург и Франкфурт също са в топ 10, като общо четирите града събират 34% от гласовете в сравнение с 21% миналата година.
Веднага след Берлин в класацията се нарежда Париж, а петото място на Варшава е отражение на силния инвеститорски интерес към възможностите на полския пазар на фона на сравнително благоприятната икономическа обстановка в страната. Дъблин също попада сред водещите градове за инвестиции, както и Мадрид.
През 2012 г. трите най-често цитирани заплахи за възстановяването на европейския пазар за имоти бяха ограниченият достъп до ново финансиране, рецесията и рискът от разпадане на еврозоната. През тази година, на фона на разпростирането на рецесията в по-голямата част от Европа, тя е посочена като най-голямата заплаха за възстановяването на пазара (47% от анкетираните). Рискът от разпадане на еврозоната е посочен от само 9% в сравнение с 24% през 2012 г. Опасенията около наличността на финансиране са посочени като сериозна заплаха от 14% от участниците в изследването.
Изследването показва също и промяна в предпочитанията на инвеститорите към различните сектори на пазара на имоти. Също както през 2012 г. офисите са най-предпочитаният сектор, като са събрали 29% от гласовете на анкетираните. Налице е отчетлив ръст на популярността на логистичните имоти, които са избрани от 20% от анкетираните в сравнение с 14% през 2012 г. В същото време популярността на търговските имоти намалява.