IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Възможен ли е нов балон на жилищния пазар в САЩ?

По-голямата ликвидност на жилищните пазари е необходимо, но не и достатъчно условие да се стигне до нов балон, според Economist

15:11 | 29.01.13 г. 5
Възможен ли е нов балон на жилищния пазар в САЩ?

Жилищният пазар в САЩ най-накрая започна да се възстановява от епичния срив, който започна през 2006 г., пише сп. Economist. Продажбите, цените и строителството като че ли са достигнали циклично дъно.

Някои анализатори признават, че може би се заражда един нов бум, а вероятно и балон, поради затегнатото предлагане и ниските лихви. Робърт Шилър е скептично настроен, като отбелязва, че макар че показателите се засилват, има малко причини да се смята, че краткосрочното подобрение би довело до по-устойчив ръст на цените.

Карл Смит обаче не е съгласен с това мнение. Според него пазарът на жилища в САЩ е преминал една критична точка. "Преди зимата на 2011/2012 г. слабото представяне създаваше условия, които още повече вредяха на пазара. През тази зима преминахме една точка, при която условията на пазара започнаха да подкрепят неговото засилване.", отбелязва експертът.

Според него с нарастването на ликвидността на пазара, броят на бъдещите купувачи се увеличава. Според Economist това ще подкрепи възстановяването на пазара, но едва ли вещае още един балон. Това е така по две причини.

Първо, ликвиден пазар не означава непременно поскъпващ пазар. На места с много гъвкаво предлагане на жилища, като Тексас например, продажбите може да се повишават без това да доведе до по-високи цени.

Освен това много собственици могат да използват увеличението на пазарната ликвидност, за да прекратят ипотечни договори, сключени по време на последния бум, и вероятно да се откажат от собствеността на жилище. Това ще причини прилив на "сенчести запаси", който ще потиска цените.

Второ, както се видя толкова ясно по време на годините на срива, ликвидността днес не означава непременно ликвидност утре. По-големият обем на продажбите в момента ще привлече по-сериозен поток на купувачи, само ако високите нива на продажбите могат да бъдат поддържани. Изследванията на Шилър показват, че последният бум бе предизвикан до голяма степен от ръста на дългосрочните очаквания за поскъпване на жилищата, които на свой ред бяха породени от бързото поскъпване в десетилетието преди балона.

От тази гледна точка тежестта, която Шилър поставя върху оптимизма и очакванията, е много важна. Човек може да се възползва от по-ликвидните пазари на жилища, за да продаде дома си, като освен това може да реши да си купи нов имот и да сключи нов договор за ипотека. Правейки го, той си мисли за условията, при които ще може да продаде новата къща и да прекрати новия договор.

При слабо повишаване на цените би изминало дълго време, преди продажбата да бъде извършена без загуба, така че едва ли е разумно високите нива на ликвидност  да се приемат за даденост. При по-ниски нива на оборотите има по-малко сделки в дадена година и ликвидността е по-несигурна.

Евентуален поток от нови купувачи би могъл да промени уравнението. Демографията определено играе важна роля. Появата на нови купувачи би означавала промяна на нагласите от живот под наем към собственост. Трудно е да си представим как този поток би могъл да се увеличи при липсата на по-облекчени стандарти за кредитиране. Това разбира се може да се случи, но само след като очакванията за бързо поскъпване се укрепят стабилно.

Нито една от тези теории не изключва възможността за нов балон на пазара на жилища. Те просто предполагат, че по-голямата ликвидност на жилищните пазари е необходимо, но не и достатъчно условие да се стигне до подобна ситуация.

Освен това ще е необходим и устойчив ръст на очакванията за поскъпване. Ще е нужно известно време това да се случи, особено като се има предвид травматичният характер на движенията на цените на жилищата в САЩ напоследък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:52 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Да, май е така - даже се сещам, че преди време четох за изследване на един професор, който казва, че балоните зависят от това колко често се сменят трейдърите в банките - трябва да минат 15-тина години, да дойдат нови трейдъри, да се забрави станалото, за да може да се повтори пак :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Longin
преди 11 години
същото за психологията на имотния балон важи и за България - нормално е да минат едни 10-20 години първо, и хората които са се опарили и загубили доста пари (ос. в ипотеки) да забравят, този им житейски опит да се размие и олекне в обществената памет, че и да израсте и ново (зелено) поколение и едва тогава пак да започнат да се поемат тези рискове...а през това време като нищо може да има други балони, и въпросът е кои ще са те - та да се включим в надуването им докато е време ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
Longin
преди 11 години
най вероятно няма да има скоро нов балон, човешката природа е такава че не се лъже два пъти за едно и също нещо в кратък период от време... по вероятно е да има балон в нещо друго - ел.грид, биотех, или там квото излезе - и това да е "тласъка" който да доведе до РЕАЛНО икон. възстановяване в САЩ...щото тва сегашнато май не е истинско, и не е малка вероятноста СП500 като наближи до предишният връх от 1570 т(2007г) - да не може да го мине , да се консолидира там една две години, или в по лошият (но може би и по реалистичен)- да се сурне пак към1200-800-600 , с което ще лъсне голият *** на американскиат долар..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
PETRONATOR
преди 11 години
Той е вече е факт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
Internet
преди 11 години
Естествено, докато печатарката работи на пълна скорост и пари без покритие държат цените високи за радост на спекулантите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още