За разлика от ваканционния сегмент, пазарът на имоти в големите градове, който е движен основно от български купувачи, изостана от оптимистичните тенденции при ваканционните имоти.
„За градските имоти изминаващата година донесе стабилизирани цени и добро предлагане, но за съжаление, това не успя да надделее над притесненията на купувачите за сигурността на работните им места и доходите им“, заключи Стойкова.
В края на 2012 година се забеляза спад в броя на сделките, който в голяма степен се дължи на изчерпването на жилищата в ниския ценови сегмент до 40 хил. евро, допълват от консултантската компания Адрес Недвижими имоти.
Експертите отчитат, че нуждата от жилище е била основната причина за покупка на имот. „Въпреки че има известно покачване на броя покупки за инвестиция, хората все още изпитват притеснение да инвестират в недвижими имоти“, посочват от агенцията.
Ваканционните имоти – дали това е голямото завръщане?
Няколко консултантски компании съобщиха за ръст на сделките с ваканционни имоти, включително и по планинските ни курорти, през изминалия летен сезон. Някои строителни компании, основно местни играчи на пазара по Черноморието, дори са започнали работа по нови проекти, които смятат да започнат да предлагат на клиенти от следващата година.
Предстои да видим дали отчетеното засилване на сегмента е трайно, или е просто опит за възстановяване от кризата.
Интересът обаче идва изключително от руснаци. Около 90% от търсенето идва от руски граждани, повечето от които планират активно да използват имотите за почивка през летния сезон, като тази тенденция се очаква да се задържи и през следващата година.
Тази концентрация на интереса в една група купувачи не е здравословна за пазара на ваканционни имоти. Той вече е станал хронично зависим от руските купувачи и евентуалното оттегляне дори на малка част от тях би причинило катастрофа.
Предприемачите не бива да изключват такава вероятност заради засилването на негативните публикации за България в руските медии напоследък. Наскоро „Гласът на Русия“ съобщи, че България, Египет, Испания, Дубай и Италия са държавите, от които руските инвеститори в имоти са изгубили най-много от началото на кризата.
преди 11 години Пазарът на жилищни имоти не е достигнал дъното, не заблуждавайте читателите.В големите областни градове има свръх предлагане на имоти под наем в диапазона от 200 лв. до 400 лв. на месец (напълно обзаведени с мебели и електроуреди).Също така има хиляди апартаменти които стоят празни и не се отдават под наем.Единствено безимотни граждани биха закупили някакъв коптор от емоционални събражения..."ама от къде пари" :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години От кои купувачи би дошъл този ръст?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Усещам как фазата на възстановяване приключва и започва фазата на мощен ръст... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години От време навреме минава някой брокер да палне свещичка, ама пациента си отива... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Той от 4г. е навлязъл във фаза на възстановяване и още не се е възстановил. Лично аз прогнозирам забавяне на темпа на възстновяване в началото и средата на 2013 , последвано от сериозни корекции в правилната посока още през 2016 и до 20..............към имотната пропаст. отговор Сигнализирай за неуместен коментар