Офиси
Пазарът на офиси отдавна страда от свръхпредлагане заради бума на строителството преди кризата. Според данните на различни консултантски компании в момента около 30% от офис площите само в София са свободни.
Същевременно обаче точно в този сегмент от пазара на бизнес имоти най-остро се вижда парадоксът да не достигат площи – по-точно качествени нови офиси.
Консултантите отчитат, че най-добрите сгради като съотношение между качество, цена и инфраструктура са почти изцяло запълнени, а търсенето продължава да е съсредоточено в първокласния сегмент. Затова няма да е изненада, ако наемните нива на най-качествените площи започнат да растат в близко бъдеще.
Същевременно заради свръхпредлагането на пазара на офиси като цяло наемните нива продължават да се понижават, макар и с по-бавни темпове. Доходността обаче е сред най-високите, предлагани от европейските пазари, което свидетелства и за високия риск, който биха поели инвеститорите в офис площи в България, освен ако проектът им не е изключителен.
Кризата със сигурност стабилизира обемите на строителството в сегмента и развитието му премина на по-ниски обороти. Тенденцията се очаква да продължи и през следващите години. Много от планираните за строителство проекти бяха отложени за по-добри времена, затова се понижава обемът на готовите площи, които се въвеждат в експлоатация.
Въпреки това усвояването на новите площи продължава да е по-бавно, отколкото са готовите офиси, които излизат на пазара. Така че високата незаетост и натискът върху цените също се очертава да се задържат като тенденция като цяло за пазара.
Индустриални имоти
България не е изключение от тенденциите на европейския пазар на индустриални и логистични площи – пазарът ни страда от все по-изявен недостиг на подобни имоти.
Запасите у нас в по-голямата им част са изключително остарели и нефункционални, а кризата спря всички опити за спекулативно строителство – изграждане на промишлени бази без налични клиенти, не само у нас, но и в цяла Европа.
Данните на различни консултантски компании показват, че индустриалните площи у нас са буквално на критичния минимум. Същевременно обаче търсенето от страна на инвеститори се засилва, като в случая решенията са две – или намирането на компромисен вариант, който да претърпи сериозен ремонт, или строителство за нуждите на конкретната фирма върху терен в предпочитан регион.
Заради недостига на качествени площи цените в сегмента, особено първокласния, се задържат на сравнително стабилни нива през последните тримесечия, а възстановяването на пазара върви със значително по-добри темпове в сравнение с останалите сегменти.
Очаква се търсенето на промишлени и логистични имоти у нас да продължи да расте заради интереса на чуждите инвеститори, които искат да изнесат производството си в страната заради по-ниските разходи.
Същевременно обаче икономическият потенциал на България не може да се развие напълно заради лошата инфраструктура. Южните региони на страната, особено София и Пловдив, са предпочитани от малкото инвеститори заради близостта им с магистрала Тракия, която ще бъде напълно завършена догодина, и по-добрите транспортни връзки.
В северната част на страната обаче инвестициите са в значително по-ниски обеми и промяната е изключително бавна и болезнена за региона.