IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колективни кредити - нов механизъм за финансиране на жилищно саниране с европари

В държавите от ЦИЕ европейските ресурси от структурните фондове, предназначени за обновяване на сгради, се разпределят чрез кредитиране на етажните собствености

08:04 | 15.03.12 г. 7
Автор - снимка
Редактор
Колективни кредити - нов механизъм за финансиране на жилищно саниране с европари

В България няма голям опит с отпускането на колективни кредити на етажни собствености. Досега се е възползвало само едно сдружение, което е обновило блока си с пари по демонстрационната програма на МРРБ и ПРООН и е получило заем от Фонда за енергийна ефективност, посочи главният консултант на проекта.

Сградата се състои от 24 апартамента, които са осигурили обезпечение в размер на 20% от стойността на кредита. От ресурса са се възползвали само няколко домакинства, които не са успели да осигурят самоучастието си с други средства, посочи Цвета Наньова.

Според нея е време и у нас да започнат дискусиите за колективното кредитиране, за да може повече хора да се включат в разпределението на европейските ресурси за обновяване на жилищните сгради.

По нейни наблюдения обаче идеята би се възприела трудно от търговските банки, а допълнителна пречка се оказва и народопсихологията на българина, която го възпира от участието в съседски сдружения.

Схемата

От всички държави-членки на Европейския съюз България е успяла да договори най-голям размер на евросубсидията за саниране – 50% от стойността, посочи Десислава Йорданова, директор на дирекция “Жилищна политика” при строителното министерство, която е бенефициент по проекта за обновяването на многофамилните жилищни сгради.

Осигурени са 50 млн. лева по програмата за регионално развитие за безвъзмездното финансиране, а други 13 млн. лева ще се ползват за кредитиране на собствениците по линия на Фонда за жилищно обновяване, допълни тя.

Очаква се всеки момент Еврокомисията да одобри проектното предложение, което е изпратено в Брюксел още през януари, допълни Йорданова.

Санирането на един блок ще става на няколко етапа. Етажната собственост първо трябва да кандидатства с помощта на регионалните проектни мениджъри, за които в момента тече конкурс. Те ще подпомогнат сдружението при подготовката на документацията. Следва техническо обследване на сградата, за да се докаже дали тя е конструктивно устойчива.

Ако е устойчива следва и енергийно обследване, което ще предпише нужните мерки за подобряването на енергийната ефективност. Едва тогава се изготвя проект за санирането и ремонтите по отоплителните, канализационните и вентилационните инсталации и се пристъпва към издаването на разрешение за строеж и самата работа по сградата.

Целият процес по обследването на сградата и изготвянето на проекта ще се заплаща с европейски пари. Собствениците трябва да осигурят самоучастие за самото саниране, обясни още Десислава Йорданова.

Собствениците няма да бъдат затормозявани и с търсенето на изпълнители. Регионалното министерство ще провежда обществените поръчки, като представител на етажните собствености ще участва в тръжните комисии като оценител на кандидатите за обследването, проектирането и строителството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
amanotumnici
преди 12 години
Мениджъри, търгове, европари ... = новите схеми за източване По сметки на министерството, средният разход на семейство притежаващо двустаен апартамент ще е около 10 000лв, от които 50% ще платят собствениците, т.е. 5 000лв.Ако собствениците решат да си санират апартамента без програмите на министерството, ще им струва 1 000-1 500лв.Сега си направете сметката, колко хора, колко фирми, колко ненужни дейности ще бъдат извършени и колко пари ще потънат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
senzor
преди 12 години
Комунизмът се завръща.Спете спокойно деца. Всъщност собствениците ще си платят санирането, а европейските пари ще отидат за проектиране, обследване и прочее глупости - тоест пак някои ще лапат, но законно, с документи.Какво излиза.Че ако собствениците си санират апартаментите сами, пак ще платят толкова, колкото и ако ползват заем.Европейския съюз НЕ ПОЕМА НИКАКВИ РАЗХОДИ РЕАЛНО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
stoian777
преди 12 години
Май някой хора забравят, че тук е България и ние българите си имаме и поговорка за това : Общата работа и кучетата не я ядът. Така, че ...Та ние не можем да накараме съседите си да си платят за подръжката на асансиор и общи части та заедно кредит да плащаме...да, да ама по скоро не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Спящият бик
преди 12 години
Някои нямало да получат одобрение от банките за кредит за саниране, затова трябва да поискаме кредит общо, независимо, че на други не ни е необходим?! Т.е. да им станем гаранти. Познайте кой ще плаща после. Съвсем за мезе ни взеха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
Jekata
преди 12 години
Нисколихвено депозитче на 0.18 ли беше, с нисколихвено кредитиране на 6.5.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
Ricco
преди 12 години
Така и не разбрах как работят тия колективни кредити! Нещо е смутолевено, че нямало да се плаща вместо съседите, но кой тогава ще плаща (ако съседите не могат или не искат) така и не става ясно. Т.е. ясно е, че щом е колективен кредит ще плаща който може, но не върви това да се каже в прав текст и затова е смутолевено до степен на неразбираемост. Ама това си е нормално за целта и пътя, по който сме тръгнали - на всекиго според потребностите, от всекиго според способностите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
0pk
преди 12 години
Оппаа, на колхози ли замирисва :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още