Намерението на правителството в Пекин да обуздае цените на недвижимите имоти с безпрецедентна програма за жилищно строителство може да повиши регионалните кредитни рискове, въпреки че би донесло значителни печалби на редица компании, от местни производители на цимент до чилийски износители на мед, пише Bloomberg.
До 2015 г. китайският премиер Уън Дзябао планира да построи 36 млн. нискобюджетни жилища – инициатива, която до 2012 г. ще увеличи дълга на регионалните правителства с 2 трлн. юана (307 млрд. долара) до 12 трлн. юана, разкрива анализ на Standard Chartered Plc. Нарастването на дълговете на регионалните правителства може да предизвика вълна от банкови фалити и необходимостта от правителствена намеса за спасяването на изпитващите затруднение финансови институции. Това от своя страна може да спъне икономическия растеж.
„Ще станем свидетели на още финансови трикове“, докато банките търсят начини да прикрият експозицията си към дълговете на регионалните правителства, казва Фрейзър Хоуи, инвестиционен банкер и автор на „Червеният капитализъм: Крехките финансови основи на забележителния възход на Китай (Red Capitalism: The Fragile Financial Foundation of China’s Extraordinary Rise)”.
„В даден момент ще станем свидетели на значителна рекапитализация на банковата система“, прогнозира авторът.
Регионалните правителства са създали повече от 8000 инвестиционни компании, които им позволяват да заобикалят регулации, забраняващи им да търсят пряко финансиране чрез банкови кредити. Според най-лошия сценарий на Fitch Ratings лошите кредити, отпуснати на инвестиционните компании и строителните предприемачи, могат да достигнат 30% от всички отпуснати от китайските банки заеми.
Трябва да се обърне внимание на рисковете, свързани с финансирането на инвестиционните компании, се посочва в изявление на китайската централна банка от сряда.
В стрес тестовете си за китайските банки Moody’s Investors Service заложи 10% лоши кредити. Агенцията прогнозира, че именно китайските банки ще осигурят основната част от финансирането на планираното мащабно жилищно строителство.
Китайските банки вече понасят последствията от двугодишно не особено далновидно кредитиране, а сега говорим за отпускането на нови заеми, казва Патрик Чованец, професор по икономика от Tsinghua University. Лошите кредити „са неизбежни“. „Въпросът е в техния размер, дали той ще бъде катастрофален или просто вреден“, посочва професорът.
Досега централното правителство в Пекин не е дало знак, че е готово да абсорбира част от лошите кредити на регионалните власти. Според източници на Ройтерс обаче регулаторните органи възнамеряват да облекчат дълговата тежест за регионалните правителства с 3 трлн. юана.
Според някои източници, цитирани от Ройтерс, тази програма ще бъде осъществена до края на септември, докато според други, прилагането й може да отнеме по-дълго време.
Все пак пазарните анализатори остават оптимистични в краткосрочен план. „Оптимизмът отразява очакването, че лошите кредити в банковия сектор няма да се превърнат в проблем за още няколко години“, казва Шърлийн Чу, финансов директор на Fitch Ratings в Пекин.
„Дългосрочните инвестиции в китайските банки са рисковани“, казва Чу. През март Fitch обяви, че вижда 60% риск за банкова криза до средата на 2013 г. „Може да има смисъл да се инвестира в някои банки в краткосрочен план, но инвеститорите не трябва сляпо да приемат, че в Китай няма проблеми“.
Fitch изразява опасения за инвестиционните компании, използвани за стимулиране на потреблението след началото на глобалната кредитна криза през 2008 г. На 12 април агенцията понижи перспективата пред дългосрочния кредитен рейтинг на Китай, който за момента се оценява на AA-
Заемите, отпуснати от китайските банки, към април 2011 г. възлизат на 50 трлн. юана. Standard & Poor’s обяви, че очаква нивото на лошите кредити да нарасне до 10% през 2012 г. от 1,1% сега.
Нискобюджетното жилищно строителство „носи доста ниска печалба“, казва Джан И, анализатор на Moody’s в Пекин. „Не е същото като да финансирате силно печеливши компании“.
преди 13 години "Заемите, отпуснати от китайските банки, към април 2011 г. възлизат на 50 трлн. юана. Standard & Poors обяви, че очаква нивото на лошите кредити да нарасне до 10% през 2012 г. от 1,1% сега." Та сега значи лошите кредити в Китай са 1,1%! Мдаааааааааааа, а нашите 19,34%. Там "кифтета" не ядат ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар