Дефицитът при кредитирането на бизнес имоти по света се очаква да възлиза на 202 млрд. долара през следващите три години (между 2011 и 2013 г.), сочи нов доклад на DTZ.
Това представлява понижение от 17% в сравнение със сумата от 245 млрд. долара, изчислена през ноември 2010 г.
От компанията определят кредитния дефицит като разликата между съществуващите кредити, обезпечени с бизнес имоти към момента на техния матуритет от една страна, и кредитния ресурс на разположение за рефинансиране.
Според доклада въпреки понижението на общата сума все още съществуват значителни разлики на регионално ниво.
Както Европа, така и САЩ са отчели спад на дефицита при финансирането. За САЩ тази сума се изчислява на нула през годините до 2013 г., в сравнение с 49 млрд. долара в края на миналата година.
Понижението за Европа е по-умерено и възлиза на 8 млрд. долара, след което сумата по разминаването е достигнала 109 млрд. долара.
Тихоокеанският регион обаче е отчел ръст от 14 млрд. долара до 84 млрд. долара, като по-голямата част от този ръст се дължи на Япония.
По отношение на отделните страни Япония има най-голям кредитен дефицит по абсолютни стойности, равен на 84 млрд. долара. Това е резултат от по-голямото кредитиране на бизнес имоти, което нарасна с 10% от края на 2009 г. насам, и на спад в прогнозираните капиталови стойности след опустошителното земетресение тази година.
Кредитната пропаст във Великобритания се понижи с 22% до 42 млрд. долара. Други пазари в Европа продължават да страдат от значителен дефицит, сред които и Испания, в която въпреки понижението от 14%, сумата все още възлиза на 28 млрд. долара.
По-общо погледнато, кредитният недостиг е компенсиран от новия капитал, привлечен за инвестиции в сегмента на бизнес имотите. По изчисления на компанията в глобален план през следващите три години за инвестиции в сегмента на разположение ще бъдат 403 млрд. долара, или почти двойно в сравнение с разминаването във финансирането, очаквано за същия период.