Някои от новите пазари на имоти на територията в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) отчитат подобрения в някои показатели, въпреки че все още е не може да се каже доколко това подобрение е подкрепено от данни от реалния пазар, сочи анализ на консултантската компания Jones Lang LaSalle (JLL).
В него се дава пример с инвестиционния пазар на индустриални площи в региона, където се наблюдава отчетливо разграничение между основните и новите пазари.
Докато подобрението в инвестиционните нагласи на трите най-големи пазара през първото полугодие на 2010 г. е подкрепено от повишени обеми, то активността извън тях остава спорадична и ограничена.
Един от основните индикатори, доходността от първокласните имоти, също бе повлиян положително от възстановяване на инвестиционните нагласи. Показателят в Чехия и Полша се сви с 25 базисни пункта през първото полугодие.
Извън основните пазари, изненадващо Букурещ отчита значително свиване в доходността от 150 базисни пункта.
От компанията обаче предупреждават, че „тези пазари все още не са тествани и промените в доходността за момента се случват само на хартия“.
Инвестиционна активност
Благодарение главно на основните пазари, инвестиционната и наемната активност на пазара на индустриални площи в в региона отчете възход през първата половина на 2010 г. Въпреки това обемите останаха под нивата отпреди кризата, а процесът на възстановяване е все още несигурен и неравномерен.
Инвестиционната активност на трите основни пазара в Централна Европа остава неравномерна, като Полша отчита силен ръст през второто тримесечие.
В сравнение с първото полугодие на 2009 г., когато не бяха направени никакви инвестиции, 2010 г. започна с повишена инвестиционна активност, въпреки че обемът все пак отчете спад от 21% в сравнение с и без друго слабото второ полугодие на 2009 г., се казва в проучване на Jones Lang LaSalle (JLL).
Извън трите най-големи пазара Хърватска отчете инвестиции от 96 млн. евро през периода, след първата институционална сделка за последните няколко години. Предвид липсата на подходящ инвестиционен продукт от компанията очакват това да остане изключение.
Наемна активност
Търсенето на индустриални площи също отчете възстановяване през периода. В сравнение с почти несъществуващия пазар през първите шест месеца на 2009 г. търсенето се повиши, но отчете спад от 21% в сравнение с второто полугодие на 2009 г. и в момента е значително под средното ниво за последните 10 години.
Полша е единственият пазар, който отчита ръст в сравнение с второто полугодие на 2009 (+19%), представлявайки общо 60% от усвоения обем в региона.
Въпреки това, поради понижената активност за развитие на нови проекти през последните две години усвояването сега е по-високо от обема на завършените нови площи. В резултат на това делът на незаетите площи в региона се понижи.
Обемите от проекти в развитие също останаха ниски, тъй като предприемачите и инвеститорите са все така фокусирани върху понижение на незаетостта на спекулативно изградените площи през периода преди кризата. Въпреки това през второто тримесечие на годината бяха стартирани някои проекти за конкретни потребители.
Наемите през последната година се повишиха в Прага, понижиха се във Варшава и останаха непроменени в Будапеща.
„Повишената активност на инвестиционния пазар и подобряващите се настроения на инвеститорите също така имат много положително влияние върху новата активност на предприемачите”, коментира Томаш Ослевски, директор Индустриални площи за ЦИЕ в компанията.
„Виждаме повишено търсене за проекти за конкретни ползватели – особено свързани с производството – а по-лесният достъп до финансиране ще помогне на предприемачите да осъществят много от тези инвестиции.“
преди 14 години Така е, и нашия пазар цепи нови височини ... на хартия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар