„Няма да кандидатствам за кредит, и без това няма да ми дадат” е един от най-разпространените митове сред предприемачите, отчитат от кредитиращото дружество „Кредитекс” в обобщение на най-честите заблуди сред потенциални и настоящи свои клиенти.
Много собственици на фирми смятат, че е загуба на време да се кандидатства за кредит, защото бизнес кредитирането е изцяло замразено. Истината е, че кредити се отпускат, но внимателно се преценява кредитоспособността на фирмата и човека зад нея, обясняват от дружеството. Данните му показват 8% ръст на одобренията за кредит през първите 4 месеца на тази година спрямо същия период на предходната.
Друг мит е „За да получа кредит, трябва да скрия информация от кредитора”. Често кандидатите за финансиране укриват реалните си доходи, междинни счетоводни отчети, целта на заема, предишни или текущи заеми. Практиката обаче показва, че колкото повече знае кредиторът, толкова по-удобен за погасяване заем успява да структурира, посочват от компанията. Например, ако има пред себе си не само годишен, но и тримесечен и шестмесечен финансов отчет, може да види кои са силните и слабите периоди на един бизнес и да съобрази с тях размера на месечните вноски.
„Искам да взема цялата сума по кредита веднага” е друга често срещана заблуда. В действителност, ако фирмата усвои заема поетапно на няколко транша през известни периоди, то тя ще заплаща лихва само върху реално използваната сума, а не върху целия размер на кредита и така ще разполага с повече средства за оборотни нужди.
„Ако изпадна в криза - губя всичко” пък е една от най-разпространените заблуди сред хората, които изплащат кредит в момента. Когато се появи проблем с паричните постъпления във фирмата кредиторът заедно с нея търси изход от ситуацията. Затова от компанията съветват кредитополучателите не се „крият”, докато търсят решение, а веднага да се обърнат към финансиращата институция за помощ при преодоляване на затруднението.
Като друго погрешно схващане в момента се сочи: „Криза е, ще платя, когато мога”. При затруднения с редовното изплащане на кредита, не можете да очаквате кредиторът да опрости наказателната лихва заради кризата, обясняват от дружеството и посочват, че е по-добре да се разсрочи заема и да се договорят гратисни периоди, отколкото да се трупат наказателни лихви.
Сред митовете, които продължават да бъдат актуални и преди, и по време на кризата, са още: „Бизнес кредит се взима само срещу бизнес имот” - над 60% от бизнес кредитите, отпуснати от дружеството, са обезпечени с личен имот на предприемачите или на техни роднини; както и „По-добре да преговарям за по-ниска лихва, отколкото за по-ниска цена на имота, който купувам” - често след направена оценка на обезпечението кредитополучателите се връщат при продавача на имота и смъкват 5-10% от цената, допълват от компанията.
Друг мит е „Не ме питайте за бизнеса, нали ви давам имота си”. Истината е, че потенциалът за развитие на фирмата и възможността й да генерира печалба са най-важни при отпускането на бизнес ипотечен кредит, докато обезпечението има по-скоро мотивираща роля за редовното погасяване на заема, коментират от дружеството.
преди 14 години Az predi niakolko meseca kandidatsvah za kredit overdraft. i kakvo stana hem imahme 4ovek ,hem vsi4ko nared Oprta , belezki -4e ne dulzime niishto,taksa si platihme kakto si triabva ....i izvednuz se obadiha 4e ne ni odobriavat -vsushnost 4e sa ni odobrili daze i sumata nazovaha ,NO imalo neplateni 2 osigurovki,koito shtiah da platia taka ili ina4e, i ni reznaha...E tezi kakvo iskat angel li da im slezne ot nebeto i da im poiska kredit ??? Haide da ne nazovavam bankata samo 4e me e iad na teia ***... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Банките в България по нищо не се различават от обикновените лихвари. Разликата е че си имат силно лоби. Работят с нормативна уредба / за да са защитени спрямо клиентите си/. Не се интересуват от икономиката на страната като цяло. За тях важна е единствено печалбата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Едни други хубавци искат обезпечение 180 % от размера на кредита...ако имам такова обезпечение дали щях да искам кредит??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Кажи банката да спасиш други. Това не е за вярване,аз съм взимал кредити,нито стотинка-ДСК-до решението,за отпускане или отказ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Много собственици на фирми смятат, че е загуба на време да се кандидатства за кредит. Аз съм един от многото, които категорично го заявяват.Цял месец водихме преговори цялата информация която предостсвих им хареса дори бяха впечатлени и накрая елементарни оправдания.Ама толкова елементарни че чак да се обидиш. В края на тези преговори първо са те обидили с елементарни доводи /като са ти отказали/, второ изхабил си нерви и време, и трето направил си банката още по-богата, като си платил най-скъпото НЕ което са ти казвали. /В моя случай 1100лв./ отговор Сигнализирай за неуместен коментар