Цените на жилищните имоти са нараснали пред първото тримесечие на годишна база в над половината от страните, включени в глобален индекс на британската консултантска компания Knight Frank. България остава сред пазарите, на които продължава да се отчита спад, сочат данните, публикувани днес.
Цените са се повишили в 53% от включените 47 пазара в Knight Frank Global House Price Index за годината до края на март 2010 г.
България заема 42-рото място в подреждането със спад на жилищните цени от 17,8% през първото тримесечие на годишна база. В индекса са включени държавни данни от съответните статистически бюра или централни банки, както и от трети страни, в случая с България - данните на Националния статистически институт.
Общо годишното изменение на цените за всички включени в индекса жилищни пазари за първи път е на положителна територия от последното тримесечие на 2008 г. насам с ръст от 1,6%.
В Азиатско-тихоокеанския регион е отчетен най-силният ръст – средно 17,8%. Най-успешни остават азиатските икономики – Китай, Хонконг и Сингапур, като всички бележат повишение от над 24%.
Жилищата в Китай поскъпват два пъти по-бързо от всички останали
Цените в Китай са нараснали с над два пъти по-бърз темп от останалите пазари, сочат данните. Жилищата в големите китайски градове са поскъпнали с 68% през първото тримесечие спрямо година по-рано.
Китайската икономика нарасна с най-бърз темп от близо три години през първото тримесечие, подкрепена от държавния пакет стимули на стойност 586 млрд. долара.
„Балонът“ на китайския пазар на имоти ще се пръсне много бързо, а цените ще паднат с до 20% в идните 12 до 18 месеца, прогнозира вчера икономист от Nomura.
Според данни от китайското статистическо бюро, цитирани от Bloomberg, инвестициите в имоти в страната са нараснали с 38% до 1,39 трлн. юана (204 млрд. долара) през първите пет месеца на годината.
Европейски пазари доминират в долната половина на подреждането
Повечето от страните, където жилищните цени се понижават според индекса, са в Европа.
Естония е най-зле представилият се пазар, като цените там са паднали с 40% през първото тримесечие спрямо година по-рано, следвана от Украйна със спад от близо 35%. Останалите Балтийски държави също в дъното на таблицата, като в Литва спадът е малко над 32%, а в Латвия – 26,3%.
Малко по-добри от тях са резултатите в Ирландия, която е на 43-то място със спад от близо 19%.
Във Великобритания цените са нараснали с 8,8%, а в САЩ – с 2,3%. В Дубай, който се превърна от най-успешния пазар в най-слабия по време на глобалната криза на пазара на имоти, цените са отбелязали спад от 8,2% през първото тримесечие.
Непосредствено преди България е Хърватска, където цените са паднали с 11,4%, а Русия заема 40-то място с годишно понижение от 9,1%.
От съседните ни държави най-добри са резултатите в Гърция, но дори и те са отрицателни – цените там са паднали с 2,6% за една година до края на март.
преди 14 години то не става бързо - първо трябва да се разбере , че безплатната софра я отмениха , после да се ослушаме, да се събудим.........и когато и другите се включат - тогава и ние!българинът гледа другите какво правят - той не решава с главата си.....за това е винаги губещ !стадното чувство действа с пълна сила отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години кой да купува бе приятел при тая демографска катастрофа......?????!!!!!.....а като прибавим и цъфтящата ни икономика картинката е като влакче на ужасите...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години За бога братя, научете се да пишете!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години за бога братя не копувайте цените ще падат още с 20 % до края на годината отговор Сигнализирай за неуместен коментар