Американската компания за инвестиции в имоти Tishman Speyer инвестира над 750 млн. евро в офис сгради в Париж през последните седмици, смятайки, че френската столица ще продължи да е магнит за компаниите след пандемията, съобщава Financial Times.
Инвестициите на групата, чийто портфейл от близо 100 млрд. долара включва Rockefeller Center в Ню Йорк, се случват в момент, когато случаите на COVID-19 продължават да растат във Франция, а правителството призовава хората да избягват пътуването до офисите.
Много инвеститори в имоти заемат изчаквателна позиция тази година на фона на безпокойството, че работата от вкъщи заради коронавируса ще намали за постоянно стойността на офис сградите в града.
Но Роб Спейър, главен изпълнителен директор на Tishman, е уверен, че служителите ще се върнат в офисите при най-малката възможност.
„Постоянна тема сред главните изпълнителни директори е желанието на хората да се върнат… С падането на температурите хората се чувстват самотни и изолирани“, казва той.
От Tishman започнали да оглежда трите офис сгради през август, но финализирала сделките едва през последните шест седмици.
“През август в Париж нямаше голяма конкуренция. Имахме нужда от екип на място… Не можем да инвестираме 750 млн. евро в недвижими имоти по Zoom“, допълва Спейър.
Две от сградите се намират в центъра на Париж – един небостъргач на брега на Сена в 15-и район, втора сграда със смесени функции на булевард „Сен-Жермен“, продадена от AXA IM, и трета сграда в югозападната част на Париж, в която от много години се намира централата на медийната група Canal+.
Но Tishman очаква няколко трудни години, прогнозирайки, че свободните площи в Париж ще нараснат до 4,6% през 2021 г. спрямо 2,2% миналата година.
„Истината е, че не очакваме ръст на наемите в Париж през идните две години. А в някои случаи дори предвиждаме, че… наемите ще тръгнат надолу“, казва Бернар Пено, който оглавява европейския бизнес на Tishman. „Имотите, които купихме, няма да имат реална експозиция на наеми през идните три-четири години“, допълва той.
Офис пазарът в Париж навлезе в задънена улица тази година. Трансакциите с офиси във френската столица са намалели с 46% през деветмесечието, сочат данни на консултантската компания Colliers. „Имотният пазар понася тежък удар от изчаквателната позиция на компаниите“, допълва тя.
Tishman счита, че отстъпката от сградата в югозападната част на Париж е била с 25% спрямо преобладаващите цени преди пандемията.
Пено съобщава, че компанията обмисля да инвестира и в други градове, където цените намаляват, но Лондон все още не е един от тях. „Не купуваме имоти в Лондон, защото там все още няма отстъпки“, казва той.
Компанията се стреми към възвръщаемост между 7% и 13% в зависимост с какви средства купува. „Уравнението работи в Париж, в Лондон цените са твърде високи. Няма никаква магия, става въпрос за финансов анализ… Но мисля, че Лондон се приспособява малко по малко“, казва Пено.
Макар от Tishman да признават, че работата от разстояние може да се засили в бъдеще, компанията твърди, че бързо разрастващи се сектори като технологиите, които се интересуват повече от локацията, отколкото от цената, ще подкрепят наемите на първокласните офиси в големите градове.