От години бизнесът с недвижимите имоти в България е във възход. От април до юни 2019 г. цените отново поскъпната, този път с 5% спрямо година по-рано. Но с това поскъпване България се намира в средата на класацията според сравнение на Евростат сред 29 държави. В 17 други европейски държави цените са се повишили с по-голямо темпо през същия времеви период.
Особено в Източна Европа недвижимите имоти станаха много по-скъпи. Лидер е Унгария, където цените на жилищата се покачиха с 14 процента. Унгарците имат какво да наваксат, апартамент там според проучване на консултантската фирма Deloitte струва средно 1323 евро на квадратен метър, по-малко от половината, отколкото в Германия (3405 евро). Унгарците обаче имат и значително по-ниски доходи. Според Deloitte закупуването на апартамент с площ от 70 квадратни метра струва средно малко под осем брутни годишни доходи в Унгария. В Германия стигат малко под пет.
В Хърватия (10,4 на сто), Чехия (8,7 на сто) и Полша (8,2 на сто), жилищата също са поскъпнали значително повече от средното за Европа - 4,2 на сто. Подновеното поскъпване на жилищата в Европа, отчасти с двуцифрен растеж, е изненадващо, тъй като общата икономика в много страни се охлажда. Но очевидно ниските лихви подсилват желанието на гражданите да инвестират в недвижими имоти.
Това обаче не се отнася за Италия, страната е в дъното на списъка на Евростат. Там жилищата са дори по-евтини, през второто тримесечие цените са паднали на годишна база с 0,2 процента. От началото на финансовата криза преди повече от десет години апартаментите в Италия постоянно губят стойност.