Министерският съвет в оставка официално предлага на парламента да подкрепи продължаването на програмата за саниране, като увеличи бюджета й с още 1 млрд. лева. Това съобщи регионалният министър в оставка Лиляна Павлова пред журналисти след заседанието на кабинета.
Парите са за сметка на излишъка, както стана ясно миналия месец, когато Министерският съвет обяви, че ще отпусне още 1 млрд. лева за програмата.
Сключените договори, които се реализират в рамките на програмата, достигнаха предварително заложената сума от 1 млрд. лева, посочи Павлова и напомни, че тези средства са осигурени и за следващата година е герантирано изплащането на дейностите, които се извършват.
Над 440 сгради в момента се санират, 120 са завършени, а за 800 се извършват тръжни процедури на различни етапи.
По думите й ефектите от програмата, която е най-мащабната подобна досега, са безспорни. Павлова я определи като социално-икономическа, защото създава заетост за малки и средни фирми. Над 570 такива фирми са участвали в дейностите по саниране, а повече от 340 хил. души реално са се възползвали от програмата, защото живеят в тези блокове.
Павлова пресметна, че сметките за отопление на тези жилища са с 50% по-ниски.
Министърът се надява на широк консенсус в Народното събрание от всички партии за това програмата да продължи. Павлова настоя, че връзка с програмата за изграждане на ромски жилища няма, защото тя е функционирала в периода 2006-2008 г.
„Независимо какво правителство ще управлява оттук нататък, тази програма трябва да продължи дълго време в годините, защото над 3 млн. български граждани живеят в такъв тип многофамилни жилищни сгради“, коментира още тя.
Павлова напомни и че страната ни е с най-ниската енергийна ефективност на жилищния фонд и това трябва да се промени.
Вижте още във видеото на Bulgaria ON AIR
преди 7 години А прокуратурата кога ще се самосезира? отговор Сигнализирай за неуместен коментар