С изграждането на магистрала „Марица“ районите около Хасково и Кърджали също стават все по-привлекателни за инвестиции в производства. През второто тримесечие около Димитровград беше обявен старт на два големи проекта – фабрика на Yazaki и на турския производител на автомобилни компоненти Sa Ba.
Интерес към България продължават да проявяват предимно фирми от автомобилната индустрия. Има запитвания и от производители на авиокомпоненти, особено след като американската Woodward разкри производство наскоро, от предприятия от хранително-вкусовата промишленост, козметиката, фармацията и т.н.
В логистичния сегмент, който продължава да е най-активен предимно в София като най-голям и водещ пазар в България, най-значимата сделка за първата половина на годината е за склада на Billa край столицата. След като REWE реши да оттегли от страната другата си верига – Penny, Billa се пренесе в нейната логистична база, а своята продаде на новорегистрирана компания, свързвана също с бързооборотния сектор.
Офис площи
Компаниите от IT и BPO сектора (центровете за обслужване на клиенти) продължават да доминират на пазара на офиси, който се движи и от стъпването на нови играчи на пазара, и от разширения на съществуващи фирми, и от предоговаряне на площи, наемните договори за които изтичат, коментира Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“ във Forton.
Обемът на наетите площи в София за периода надвишава 34 хил. кв. м, което представлява ръст от 6% на годишна база. Основен двигател на този ръст са предоговорените площи на Coca Cola в Adora Business Center и на Ernst&Young в Polygraphia Office Center.
През второто тримесечие IBM подписа договор за нови 1 000 кв. м в Sofia Airport Center, ключови наематели в Capital Fort също увеличиха площите си.
Заради недостига на качествено предлагане продължава и наемането на офис площи в строеж, като делът на тези сделки варира между 16 и 20% през различните тримесечия. Сред по-значимите през второто тримесечие беше договорът за 2 787 кв. м на софтуерната компания Epam в SPS Tower до бул. „България“.
Пашова подчерта, че търсенето е силно и за големи квадратури в резултат от сливанията и разрастването на бизнеса при редица компании в IT и BPO сектора. Същевременно обаче предлагането остава слабо, което забавя ръста на наемния пазар.
Инвеститорите продължават да действат по-предпазливо и обмислят внимателно проектите си, допълни Пашова. През следващата година обаче предстои завършването и излизането на пазара на големи, знакови проекти за пазара в София, с които се очаква пазарът сравнително да се балансира.
През последното тримесечие в столицата бяха завършени общо под 7 000 кв. м офиси, с което общата наличност клас А и Б достига малко над 1,8 млн. кв. м., показват данните на компанията. Свободните площи в най-качествените проекти обаче са вече под 2%, макар че това няма особено отражение върху цените и те остават стабилни: 13 евро/кв. м за първокласни офиси в София и 6-8 евро/кв. м за клас Б проекти.