България се е придвижила напред до 26-то място по ръст на цените на жилищата в глобалната класация на онлайн изданието Global Property Guide. През първото тримесечие на годината годишният ръст на цените на жилищата у нас се е ускорил до 2,3%, а спрямо предходните три месеца – до малко над 1% (с отчитане на инфлацията), сочат данните на изданието.
Ръстът се дължи на дефлацията в българската икономика от август миналата година, която през февруари надхвърли 2,5% на годишна база, след което се забави до 1,6% през април. Днес НСИ ще изнесе данните за май.
В номинално изражение през първото тримесечие цените на жилищата у нас са останали почти без промяна на годишна база (отчетен е спад от 0,05%), а спрямо предходното тримесечие е регистриран ръст от 0,22%.
През първите три месеца на миналата година беше отчетен годишен спад на цените на жилищата от над 4,5% и 0,87% спрямо предходния тримесечен период. Това нареждаше страната ни на седмо място по спад на цените и в дъното на общата класация.
Дубай остава лидер в класацията на Global Property Guide по ръст на цените на жилищата. Повишението на годишна база през първите три месеца на годината се е ускорило до 31,57% спрямо 17,9% по същото време на миналата година (с отчитане на инфлацията). За периода януари – март спрямо периода октомври – декември 2013 г. увеличението на цените на жилищата в емирството е почти 9,6%.В номинално изражение ръстът достига съответно 34% и 10,13%.
Вторият най-горещ жилищен пазар в света е столицата на Естония Талин, където през първото тримесечие е отчетен ръст на цените на жилищата от над 20 на сто на годишна база спрямо 5,6% за същия период на миналата година. Повишението за тримесечието е 6%.
Третата позиция е за Тайван с ръст от съответно 11,28% и 1,66%. Първата десетка на най-горещите пазари на жилища в света се допълва от Пекин (Китай), Филипините, Нова Зеландия, Австралия, Ирландия, Исландия и Великобритания.
Гърция е на последно място в общата класация на изданието и лидер по спад на цените на жилищата за периода януари – март. Годишното понижение на цените обаче е продължило да се забавя, като за периода достига 7% спрямо 11% по същото време на миналата година. Само за тримесечието спадът е минимален – 0,3%.
Понижението на цените на жилищата в Испания също продължава да се забавя, като за първите три месеца на годината е отчетен и лек ръст – от 0,54%. На годишна база обаче намалението достига 5,4% (спрямо 12,8% година по-рано), което нарежда страната на второ място по спад на цените на жилищата.
Русия допълва челната тройка на влошаващите се пазари с годишен спад на цените на жилищата от 5,15% спрямо 0,3% година по-рано и 2,86% за тримесечието.
Влошава се и ситуацията на жилищния пазар в Украйна, където след ръста от 7,83% на цените през първите три месеца на миналата година в началото на тази е отчетен спад от 3,5% на годишна база.
Бумът на глобалните пазари на жилища продължава и през първото тримесечие, коментират от Global Property Guide. Въпреки силните ръстове, отчетени в Азия обаче, пазарите в региона видимо се забавят заради интервенциите на властите. Това е основната причина „екшънът“ да се измести към държавите в Персийския залив и в известна степен – към Европа (в Ирландия, Великобритания и Балтийските страни). Сред силните европейски пазари се нареждат още Австрия, Швеция, Швейцария, Турция, Германия и други.
Ръст на цените на жилищата, коригиран с инфлацията, е отчетен в 31 от 45-те пазара, наблюдавани от изданието. В номинално изражение повишение е регистрирано в 33 от държавите. На 30 пазара отчетеният ръст през първите три месеца на годината е бил по-силен спрямо темповете на растеж от същия период на миналата година.
В анализа се прогнозира, че цените на жилищата в глобален мащаб ще продължат да се ускоряват, като в някои държави се очаква те да се възстановят на предкризисните равнища.
В документа обаче се посочва, че много от жилищните пазари са надценени и предстои корекция, още повече, че доста правителства започват да прилагат мерки за „охлаждане“, за да избегнат спукването на нов жилищен балон.
преди 10 години Бре ... къде са имотните скептици да кажат колко глупости пише в статията?:-D))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Бре ... къде са имотните скептици да кажат колко глупости пише в статията?:-D))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар