Въпросът за съхранението и оцеляването на биологичното разнообразие в дългосрочен план е проблем не само от национално значение. Той е част от ангажиментите, поети от страната ни при подписването на международните конвенции и едно от условията, които държавата трябва да изпълнява като пълноправен член на Европейския съюз, подчертава се в доклада.
Процедурата за обявяване на националния парк
Процедурата за обявяване на нов или разширяване на съществуващ национален парк или резерват включва изготвяне на предложение, което трябва да се подложи на официално обществено обсъждане. По принцип то е едно, но когато се отнася за голяма територия, могат да бъдат и няколко, пояснява Михаил Михайлов.
След това трябва да се свика комисия, в която участват представители на централните и местни органи на властта, областни управители, собственици на земи и гори, включени в предложението. Ако комисията предложи да се обяви национален парк, министърът трябва да издаде заповед, в която се определят границите и евентуално наложените забрани, допълва той.
След издаването на заповедта от екоминистъра трябва да се подготви и процедира проектозакон за изменение и допълнение на Закона за защитените територии, с което новата територия да се определи като парк с национално значение, т.е. - изключителна държавна собственост. Ако парламентът приеме този закон, едва тогава заповедта за обявяване влиза в сила, уточни Михайлов.
По думите му тази процедура не важи за останалите категории защитени територии като защитена местност, природна забележителност и природен парк, които се обявяват само със заповед на министъра. Министърът на околната среда е този, който следва да реши дали е целесъобразно да започне процедура по обявяване на парка. Тъй като задачата за проучване е поставена от Народното събрание, екоминистерството следва да докладва на депутатите какво е свършено, посочва още експертът.
Ако с влязлата в сила заповед в границите на парка са включени частни или общински земи, това би означавало, съгласно Конституцията, че те трябва да станат изключителна държавна собственост. За да се осъществи това, собствениците трябва да бъдат обезщетени.
Собственици на земи са против процедурата
Национална асоциация „Българско Черноморие” обяви, че ще изпрати официален сигнал до Европейската комисия и до Европейския съд в Люксембург заради процедурата за бъдещия национален парк „Българско Черноморие“.
Организацията обвинява властите, че на практика се национализират частни земи на над 1 500 собственици, без да се проведе широк обществен дебат и без предварителна гласност.
За намеренията да сезира ЕК и Съда на ЕС асоциацията е уведомила премиера Пламен Орешарски, председателя на Народното събрание Михаил Миков, министъра на околната среда и водите Искра Михайлова и омбудсмана Константин Пенчев.
Асоциацията настоява да се организират обсъждания и в общините Шабла, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско и Царево, тъй като в някои общини бъдещият национален парк обхваща около една трета от землищата.
преди 10 години Късно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Като гледам териториите от картата... ако го приемат със закон този национален парк никакви тръбопроводи няма да могат да минават през тънката червена линия. Това ли е целта? отговор Сигнализирай за неуместен коментар