Реставратори, историци и археолози подготвят документация и снимки на най-фрапантните нарушения по проектите, които трябва да превърнат археологически и архитектурни обекти у нас в туристически атракции.
Документите ще бъдат изпратени до Европейската комисия (ЕК) и международни организации, ангажирани с опазването на културното наследство, съобщава БНР.
Експерти с опит в изследването, реставрацията, опазването и експонирането на културното наследство вече са сезирали Еврокомисията за един проект, при който според тях се допускат по-драстични нарушения на българските и международни нормативни наредби в областта на биоразнообразието и културното наследство.
Става дума за проекта на община Каварна “Яйлата - античната врата на Добруджа”, предвиждащ аварийно укрепване на скалната църква „Св. св. Константин и Елена" и реставрация на ранно-византийската крепост.
Експертите алармират, че за изграждането на подходни пътища към обекта в резервата се използва тежка техника, което може да доведе до сериозно увреждане на археологическите паметници.
Според тях ако българските институции позволят този проект на община Каварна да бъде реализиран в сегашния му вид, има вероятност страната ни да бъде санкционирана и да загуби международното си положение в сферата на опазването на културно-историческите паметници.
Граждани от инициативата „Свободен Камен бряг“ от месеци алармират, че проектът, който се осъществява от община Каварна, е различен от проекта, който е бил публикуван и впоследствие свален от сайта на общината.
Гражданската инициатива изрази опасенията си заради липсата на публичност по проекта, естетическото му изпълнение, както и заради опасността от унищожаване на уникална растителност в района, въпреки че местността попада в защитена зона.
Според оценки на различни експерти има и опасност от срутвания заради надграждането на крепостта.