Предварително „изтичане“ на вътрешна информация във връзка с предложени промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи е довело на няколко пъти до рязък ръст на цените на компенсаторните инструменти, търгувани на фондовата борса.
От това се опасява Българската стопанска камара (БСК), която е сигнализирала председателя на Народното събрание, премиера, финансовия министър, председателя на Комисията за финансов надзор и директора на центъра за превенция на корупцията БОРКОР.
„Подобна промяна създава предпоставки за търговия с вътрешна информация, което се счита за пазарна злоупотреба по смисъла на Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти“, подчертават от организацията.
Стопанската камара е направила анализ на движенията на цените на поименните компенсационни бонове, компенсаторните записи и жилищните компенсаторни записи през последните години. Данните на организацията сочат, че „резките промени в борсовата търговия на компенсаторни инструменти винаги са били функция на взети политически решения“.
Правителството на ГЕРБ през 2012 г., със заповед на Министъра на земеделието и храните, обяви търг за продажба на 154 хил. дка земя, на който можеше да се плаща само с компенсационни бонове. В този период от време също се наблюдава скок на цените им. Подобна е и тенденцията в момента, след като депутатът Тунджай Наимов предложи държавна земя да може да се купува и с компенсаторни записи и жилищни компенсаторни записи, отчитат от БСК.
„При всички споменати примери е налице очевидно предварително „изтичане” на вътрешна информация, което е създало предпоставки за пазарни злоупотреби. Основание за подобен извод дава необяснимото нарастване за един сравнително кратък срок както на борсовите цени, така и на търгуваните обеми“, посочват от организацията.
В последния цитиран случай за по-малко от 3 месеца преди датата на внасяне на предложението в парламентарната комисия по земеделие цените на компенсаторните инструменти са се повишили двойно, подчертават от камарата.
Към 15.30 ч. в днешната борсова сесия са изтъргувани 22 хил. жилищни компенсаторни записи, като цената им се покачва с 1,5% до близо 0,60 лева. Изтъргуваните поименни компенсаторни бонове са малко над 14 хил., а цената им се понижава с 1,3% до също малко под 0,60 лева. Изтъргувани са и малко над 14 хил. компенсаторни записи, които обаче не променят цената си (също почти 0,60 лева).
В началото на годината цената на жилищните компенсаторни записи и компенсаторните записи е била малко над 0,30 лева, а на поименните компенсационни бонове - малко над 0,50 лева. Връх на цената на компенсаторните инструменти е отчетен на 27 март - по 0,61 лева за всеки от тях.
Свързани компании:
преди 10 години Докато председател на КФН е тоя, който е в момента - не няма да има мерки! Защото той е човекът, който търгува с вътрешната информация! И то не се отнася само за Компенсаторките, ами и за акции, където КФН успее да се добере до вътрешна информация! Разбира се има закон за КФН и Мавродиев не може да се махне току - така. Тоя има мандат - 5 г. Отново нека да благодарим на Комунистите от ГЕРБ, които го назначиха и които продължават да си го ползват, също както г-жа Плевнелиева, президентшата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Още след изборите някой агресивно изкупуваше КЗ и ЖКС без да има ясно обяснение за причините. Въпросът е как може да се докаже инсайдерството? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да, ама кои институции? Сега от кумова срама КФН най-много да провери посредниците - купувачи, чиито клиенти разбира се ще се окажат офшорки с неясна собственост. Иначе машалла и ашколсун - е те тва е да си супер предвидлив анализатор. Каква е играта на БСК обаче? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Браво за статията ,дано има и адекватни мерки от страна на държавните институции. отговор Сигнализирай за неуместен коментар