Възможно е да се стигне до загуба на средства за саниране заради забавянето на програмата за обновяване на жилищни сгради с европейски пари.
„Проектът стартира през 2012 г. и през 2014 г. все още няма обновена сграда, не е започнало реалното обновяване на сградите. Желаещи има повече от достатъчно, тъй като кандидатствалите по проекта са над 350 етажни собствености, а парите би трябвало да стигнат за 180-200“, коментира в ефира на Bulgaria on Air Цвета Наньова, проектен мениджър по санирането за София.
Наньова алармира, че са проведени търговете за избор на изпълнител на ремонтните дейности за само няколко сгради и се очаква работата да започне евентуално през март. Предстои обаче обновяването на общо 180-200 сгради за само два строителни сезона – това и следващото лято.
„Проблемът е, че администрацията се препъна в собствените си процедури. Заради всички страхове за злоупотреби администрацията основно се занимаваше да трупа допълнителни процедури и да се презастрахова“, коментира Наньова.
Тя отбеляза, че новото ръководство на Министерството на регионалното развитие е променило подхода на действие, облекчило е някои процедури и е ускорило темповете на работа по проекта, като изрази надежда, че ще успеем да усвоим парите.
„Виждаме, че министерството прави усилия, но ако процесът не стартира, може би никога няма да стартира. Ако държавата не може да покаже административен капацитет да се справи с 63 млн., няма как 200-300 млн. да ни бъдат отпуснати, а нуждите се изчисляват на милиарди“, коментира още Наньова.
Тя препоръча отсега да се мисли за промените в модела на усвояване на европейските средства за енергийна ефективност на жилищата, „а да не се окажем след 5-6 години в ситуацията, в която сме в момента“.
По думите на Цвета Наньова страната ни има опит, тъй като вече са санирани стотици публични сгради. Отделно успешно беше изпълнена демонстрационна програма с помощта на Програмата на ООН за развитие (ПРОООН), чийто ръководител беше именно Наньова.
Вижте разговора с Цвета Наньова във видеото!
преди 10 години Наглиците искат авансово даже и парични гаранции при стартиране на проект.Та баба П и дядо Х, от Н-ския град, ще направят нещо. Те едвам хапчетата купуват хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ха да видим, като са видели пречката, дал` ще я ***`нат/като скоба от депутатска кола/. Ха дано, ама надали.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 1. Никой няма интерес от това/кат` дуфа по къщята и е студен панела - добре е за сичкото токаджии и парнаджии;2. Сложната процедура също така изисква и сериозни подкупи/консултации/;3. Лицензираните фирми за обследване ще и общините, ще папнат парички или пък съответни глоби;4. От това, че ще се загубят парите на Никой не му пука! Ни тук, ни навън! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Стига с това измислено саниране де! Всичко е измама! Хората пари нямат да се нахранят вие саниране та саниране - ами осранирахте се вече! отговор Сигнализирай за неуместен коментар