През първата половина на 2012 г. ще започне изграждането на технологичен парк край София. Това обяви на форум в столицата заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов, съобщиха от ведомството.
Финансирането е в размер на 50 млн. евро по оперативна програма (ОП) „Конкурентоспособност“, предвидени специално за създаване на подобни технологични паркове. Целта е този ресурс да се използва изцяло за проекта в София, за да могат средствата да се усвоят по-ефективно, поясниха от министерството на икономиката.
По думите на зам.-министъра, променената концепция за финансирането на технологични паркове – от подбор на конкурентен принцип към това цялото финансиране от 50 млн. евро да се вложи в един пилотен проект, умножава шансовете за успех на инициативата.
Концепцията за технологичния парк предвижда обединяването на едно място на цялата необходима инфраструктура, която да гарантира успешното създаване и реализация на нови технологични решения с приложение в бизнеса.
Фокусът на бъдещия технологичен парк ще бъде поставен върху пазарната реализация на иновативните продукти. До момента са идентифицирани пет сектора за специализация на технологичния парк - информационни и комуникационни технологии (т.нар „чисти технологии“), здравеопазване и медицина, земеделие и храни и технологии в промишленото производство.
Част от финансирането ще бъде заделено за конкретни проекти, които се реализират в рамките на технологичния парк.
Заедно с работата по развитие и реализация на иновативните идеи паркът трябва да предлага и различни бизнес услуги, като намиране на партньори, маркетинг, юридически съвети, финансово-счетоводна помощ, управленски консултации, обучения и други.
преди 12 години Продължавам да не разбирам. Може би става дума за инкубатор или т.нар. living labs. Това е най-многото, което може да направи държавата. Другото бизнесът трябва да си го направи сам. Просто е - който плаща, той поръчва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Под технологичен парк не се разбира нови сгради.При подходящи цени и условия могат да се купят или наемат за дълъг срок(10г да речем) съществуващи офиси.По трудната част е организацията на работата, намиране на квалифицирани кадри, дефиниране на мисия,визия и начин за постигането и, смислени от икономическа гледна точка проекти.Лично мое мнение е, че технологичния парк си го имаме - БАН или част от институтите му, само трябва да се преструктурира и/или определена част да бъде приватизирана (до 49,9%) с опция купувачът да прави заданията за проекти и проучвания(както и задължение да финансира някаква част) На практика това, от което БГ икономиката има нужда е пазарно работещ БАН с високо квалифицирани кадри, добро заплащане отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Трябва да си много ограничен при положение, че 25% от офис площите са празни, да строиш нов бизнес парк, пък бил той и технологичен. А за да е пълен вица, финансирането е предназначено за конкурентоспособност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар