Петър Чобанов е роден на 20 юли 1976 г. в Ямбол. Завършил е Математическа гимназия „Атанас Радев“, гр. Ямбол. Притежава магистърска степен по макроикономика (2000 г.) и научна степен „доктор по финанси“ (2006 г.) от УНСС. Специализирал е в областта на политиките за парична и финансова стабилност.
Професионалната кариера на г-н Чобанов започва през 2000 г. като главен експерт в отдел „Анализи“ при дирекция „Ковчежничество“ на БНБ. От 2005 г. до май 2009 г. е изпълнителен директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози. От 2002 г. е преподавател в катедра „Финанси“ в УНСС.
Член е на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация, на Организационния научен комитет на международната конференция на Стопанския факултет в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на редакционната колегия на АИАП.
В края на миналия месец беше избран за нов председател на Комисията за финансов надзор (КФН).
- Г-н Чобанов, какви са основните тенденции по отношение на регулациите в световен мащаб и към какво ще се придържате в работата си като председател на КФН?
В световен мащаб има тенденция към засилване на регулациите и към унифициране на регулаторните механизми. Но аз мисля, че не бива да се изпада в свръхрегулиране.
- Има ли достатъчно капацитет в КФН?
В момента в Комисията за финансов надзор работят приблизително 240 служители и мисля, че капацитетът е достатъчен.
Обмисляме създаването на Макроикономическа дирекция, която да изготвя прогнози и анализи за ресорите на институцията и да прилага най-добрите практики за оценка на икономическата и финансова стабилност.
- Ще продължат ли да прехвърчат искри между БФБ-София и КФН, както беше при предишното ръководство на комисията?
Вече проведохме среща с ръководството на БФБ-София, където дискутирахме проблемите на пазара. Мисля, че въпросите съвместно ще бъдат решавани в полза на пазара и няма да прехвърчат искри.
- Ще бъде ли създадена клирингова къща?
Това е един наистина сериозен въпрос. Той беше обсъждан на срещата с БФБ и предстои да го дискутираме и с Централния депозитар.