IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нурхан Берк: Акциите на турските банки може да поскъпнат със 100%

Официалните прогнози са за изменение на турския БВП от минус 5% до плюс 3% за 2019 г., което е знак за несигурността пред страната

08:12 | 21.01.19 г. 9
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: архив&nbsp;<em>Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

 На кои други пазари си търгувал и при какъв резултат до момента, защо не търгуваш само на борсата в Истанбул, за която имаш редица предимства?

Търгувам в Европа и Турция, като през европейските борси също купувам акции и на американски компании. Мислил съм да премина изцяло на турската борса, но икономиката на страната е доста волатилна и е добре да има диверсификация. По време на кризата в Турция през август тази година купих доста лири на цена от EUR/TRY от 7,60. Ако бях изцяло в Турция, това нямаше да бъде възможно. В момента EUR/TRY е на 6,10. Виждам, че професионалните инвеститори търгуват предимно само на определен пазар, като правят подробен анализ на детайлите там. Може би това е правилният подход, но аз не съм професионален инвеститор и все още се уча. Засега ще продължа по същия начин, като в бъдеще е възможно да мина изцяло само на един от пазарите, което и на мен започва да ми се струва логично.

Колко големи инвестиционни форуми има за турската борса, на английски ли са, местни или чужди лица са основните играчи?

Има доста групи във Facebook и новинарски уебсайтове. Има и местен Bloomberg, BloombergHT, който е на турски. Всички новини и отчети, свързани с компаниите се предоставят през www.kap.gov.tr, това е турският вариант на www.sec.gov. Има и версия на английски. Чуждестранните инвеститори следят пазара, предполагам, през портали като Bloomberg, Faktset или Reuters. Те търгуват предимно през техни брокери, които имат представителства в Турция, като Deutsche Securities, Merrill Lynch, Credit Suisse и др., и предполагам, че тези брокери предоставят анализи и информация на своите клиенти.

Има и други източници, но не съм се интересувал досега и не мога да предоставя по-детайлна информация.
Чуждестранните инвеститори държат 65% от акциите на борсата. Основно те са движещата сила за цените на акциите. Американците са към 35%, предимно пенсионни фондове, които дори при криза си държат акциите. Това донякъде обяснява защо Турция е ценна за САЩ, колкото и да се обтягат отношенията, те никога не се късат. Останалите инвеститори са предимно от Европа.
 
С какво се занимаваш основно, знам че си програмист, кое надделява в доходите и вложеното време -  програмирането или инвестирането и на кое залагаш за бъдещето си?
 
По професия съм софтуерен инженер и продължавам да работя по професията си. Икономиката ми е страст от малък, даже исках да следвам икономика, но родителите ми решиха, че за моето бъдеще софтуерното инженерство е по-добра инвестиция и може би бяха прави. 

Иначе си обичам професията, даже си написах уеб приложение за фундаментален анализ на компании, все още работя по него. Засега приложението прави това, което може да се направи и с ексел, има си малки плюсове, но нищо сериозно. Разработвам го малко и за удоволствие, писането на код и като цяло създаването на някакъв продукт е доста приятно занимание.

Доходите ми са все още предимно от заплати, през 2017 г. доходите от инвестиции надделяха, но тази година (2018 г.) съм на загуба, така че все още заплатата е водеща. В последните 2 години и половина цялото си свободно време отделям за анализ на компании, предимно чета финансови отчети и работя върху различни модели за анализ.

В бъдеще, може би след 10 години, се надявам да съм само инвеститор, и като хоби да продължа с програмирането. За съжаление в България няма големи инвеститори, поне аз нямам познати. Последно бях на Investor Finance Forum, беше едно от най-приятните събития, на които съм бил, беше безумно "native" и нито за момент не беше скучно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
nurhan_berk
преди 5 години
От 1 януари индекса, който следи труските банки "XBANK" е вече +37.47% в евра. От кризата през лятото е на +103.06% пак в евра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 5 години
Може и да поскъпнат някога ама едва ли ще е преди султана да отиде при "пророка" педофил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
draka
преди 5 години
Вероятно не сте попадали на събеседници, които знаят какво се случва в дадена икономика и затова говорите за внушения и предразсъдъци. Другият вариант е да живеете в илюзията, че само вашето знание е вярно и не е "манипулирано" от медии, ако е така, то помислете още веднъж, защото аргументацията за невъзможно обяснение заради предразсъдъците на слушащия в условията на професионален анализ и дискусия е меко казано несъстоятелна.Иначе съм съгласен, че в Турция не останаха обективни медии и няма как да се черпи информация за реалното състояние в страната. Непринудените изказвания на хората по улиците и страхът с който избягват да коментират злободневни теми говорят достатъчно за реалноста. Изобилие от такива репортажи има във видео платформите в интернет, повечето недостъпни в страната освен чрез VPN решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
num
преди 5 години
Тези въпроси са доста правилно зададени и има отговори за тях,но за съжаление отговорите не могат да бъдат толкова кратки и прости. Ако читателя няма нужната нагласа и основни знания за Турция почти нищо няма да разбере от написаното. Подобни въпроси ми задават доста често и се опитвам да отговоря,но в повечото случаи този, който слуша - има внушения, предрасъдъци,знания: придобити от медиите; книгите, които е изчел; или от хората около него,върху които не може да изгради това, което му говоря и резултата в повечето случаи е загуба на време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
Иван Митев
преди 5 години
При запазване на сегашния грешен модел за ползване на турската лира, при достатъчно време резултатът ще е криза и стихийно обезценяване на турската лира.За цените на банковите акции изводът не е труден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 4
draka
преди 5 години
"Турското земеделие расте с всяка година ... Турция изнася зеленчуци и плодове за Европа и Русия. Земеделието не се влия от кризи, или влиянието е минимално..."Това ли е текущият статус на земеделието в Турция? Твърдо не, производството се свива, земеделците работят на огромни загуби, държават поощрява вноса, включително на семена от Израел и Холандия... моите прогнози са, че до няколко години селското стопанство ще бъде съсипано напълно. Въпросите на които търсим отговор са: - защо чуждестранните инвестиции в тази държава намаляват?- защо най-най богатите фамилии изнасят бизенса и семействата си?- защо има хиляди компании обявили фалит през последните 1-2 години?- защо държавата разпродава всичко, което досега е крепяло икономиката?- защо народът е беден и не може да плаща за мега проектите чрез които се изпраха милиарди?Личното ми мнение е, че икономическата криза в Турция тепърва предстои...и като се случи ще инвестираме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
cymru
преди 5 години
Браво, доста интересен поглед :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още