- Г-н Йорданов, ЧЕЗ Разпределение България обяви, че въвежда нови мерки за превенция срещу манипулация на електромерите. Увеличават ли се кражбите, какво Ви принуди да търсите нов подход?
- За първите 7 месеца на 2018 г. са констатирани 4251 кражби на електроенергия, като около 40% от тях са реализирани чрез манипулация на електромери. Все по-изобретателните и дръзки кражби, които включват и подмяна на елементи от устройствата за търговско измерване, принудиха в дружеството да търсим нови решения за защита на електромерите. Защото кражби винаги е имало, но с напредъка на технологиите при тях, нашите средства за борба с незаконните присъединявания също трябва да стават по-модерни. Целта ни е да направим така, че коректните клиенти да не страдат от влошено качество на услугата заради некоректни потребители.
- Припознали сте тази борба с кражбите като лична или очаквате подкрепа?
Ние винаги сме призовавали за подкрепа, защото няма как да успеем сами. Най-малкото нямаме правомощия за санкции. Това, което можем да направим при установяване на кражба, е да дотаксуваме електроенергия за три месеца назад. Това не е възпиращо за крадците, особено ако кражбата е продължавала много по-дълго. Но по-лошото е, че цената, по която се дотаксува, все още не е по-висока от тази за коректните потребители. По този начин те заплащат електроенергията, която така или иначе са консумирали, по-евтино, а често за по-кратък период. На практика възпираща мярка няма. Напротив – нормативната база дори стимулира некоректните клиенти. Надяваме се скоро да бъдат приети правила за увеличаване на срока и за промяна на цената, по която се доткасува, които да ограничат кражбите на електроенергия, защото едностранните усилия, колкото и да се опитваме да сме иновативни и да прилагаме нови подходи за превенция, очевидно не са достаъчни.
- Разкажете ни повече за новите мерки, които внедрявате?
- В момента започваме внедряване на уникални стикери върху електромерите. Те са изработени по технологии от най-ново поколение и прикриването на нарушението на целостта им е изключено. В тях са закодирани елементи, които не подлежат на фалшификация и се виждат само от експерти с подходящо оборудване, преминали обучение за оценка на автентичността и целостта на стикерите. Те се залепват върху средствата за търговско измерване, в допълнение към познатите пломби, като имат три нива на контрол и множество защитни елементи. Отличителните знаци и защитите на стикерите предпазват електромерите от нерегламентиран достъп до вътрешността на устройството и намеси, които могат да се упражнят върху тях. Това прави фалшификацията или незабеляната интервенция върху тях практически невъзможна.
- Какво представляват защитните елементи?
- Стикерите наистина са уникални, имат вградени 3D мотиви, текстове, триизмерни обекти, променящи се цветове, изображения, предупредителни знаци и са персонализирани с уникален номер. Те имат многослойна структура, която се разрушава много лесно при опит за третиране с различни разтворители или при опит за разлепяне, като същевременно издържат при екстремни температури. Защитени са от специални елементи, чрез които се откриват дори микро прерязвания с тънък скалпел, които са сред честите начини за външна намеса при старите стикери. Те имат 3 нива на контрол: визуална оценка, наблюдение с помощни средства и експертно ниво. Вярваме, че ще бъдат изключително ефективни в борбата с кражбите.
преди 6 години не е лошо да измислят и иновативни мерки за присъединяване на нови абонати отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ще изплашиш бай Иван от Летница с 3 Д стикери :) Тоя хулиган директно си опъва жизата без да мине мерене :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар