IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Музиката спря, но централните банкери продължават да танцуват. На БФБ - тишина

Консервативният, диверсифициран портфейл е отговорът на „количествените улеснения“ и политическата безотговорност, заявява анализаторът Павел Бандилов

08:12 | 26.07.16 г. 5
Автор - снимка
Редактор
Музиката спря, но централните банкери продължават да танцуват. На БФБ - тишина


- Не виждате ли подценени компании на БФБ?

- Експортните компании с добре диверсифицирани пазари се развиват стабилно, но ниската ликвидност на БФБ е още един фактор да предпочитаме инвестиции извън страната. Също така имотният сектор, особено в столицата, показва стабилен растеж. Като цяло препоръчваме на нашите клиенти експозиция към БФБ от не повече от 20% от портфейла.

- Какво препоръчвате тогава?

- Според нас основните рискове пред икономиката на Eвропа краткосрочно са Brexit и Италия.

Независимо от това, което ни убеждаваха привържениците на напускането на Великобритания на ЕС, вече е ясно, че то нанася удари, както на английската икономика, така и на световната. Вече знаем, че поради значителни ликвидни затруднения седем фонда, инвестиращи в имоти, временно прекратиха обратното изкупуване на издадените от тях дялове. Доколкото си спомням, тези фондове са с активи за над 23 млрд. щатски долара. Ясно е как това ще се отрази на цените на недвижимостите на Острова. Не всички си дават сметка за раздадените ипотечни кредити и как новата цена например ще се отрази както на търсещите ипотека, така и на вече съществуващи ипотекарни длъжници.

Банките, които са активни на имотния пазар, ще трябва да преизчислят обезпеченията си, което ще се отрази както на състоянието на длъжниците, така и на качеството на кредитите. За движението на паунда мисля, че няма какво да коментираме. В заключение искам да кажа, че Brexit беше прогнозируемо откъм дата събитие, т .е. присъстваше в инвестиционния календар повече от година и въпреки това всичко дойде като гръм от ясно небе. Нещо подобно ни очаква и през ноември, когато са изборите в САЩ предвид ексцентричността на единия кандидат.

Италианската банкова система има лоши кредити за над 360 млрд. евро, като 48 млрд. са на BMPS, и то при борсова капитализация от 1 млрд. евро и възвръщаемост на собствения капитал от 2% за сектора, очевидно е, че проблемът е голям. Другият проблем е, че италианските власти изглежда искат да избегнат прилагането на регламента на ЕС, приет по време на кипърската банкова криза, налагащ поемане на загубите от акционерите и кредиторите в случай на банкова несъстоятелност.

Тъй като държателите на немалка част от италианските банкови облигации са италианските домакинства, това придава и политически оттенък на проблема. Случаят става все по-сложен на фона на политическата обстановка на Ботуша, след като Бепе Грило и неговото движение „Пет звезди“, което според проучванията е абсолютен фаворит за гласовете на гражданите, иска да организира Еxit по подобие на Великобритания.

Deutsche Bank е друг голям риск за банковата система заради огромните суми необезпечени деривативни инструменти в нейния баланс, а вече и МВФ заговори за подобни рискове. През 2013 г. стана ясно, че обемът на необезпечените деривати на Deutsche Bank възлиза на 72,8 трлн. долара. Това е абсолютен световен рекорд. Предишният принадлежи на американската JPMorgan, но сумата беше само 2 трлн. долара. Затова и МВФ предупреди, че най-голямата германска банка вече е най-рисковата финансова компания за цялата световна финансова система. Неслучайно за втора поредна година Deutsche Bank се проваля на стрес тестовете на ЕЦБ и на Федералния резерв на САЩ.

Невъзможността централните банки да стимулират кредитирането води отново до високи нива на задлъжнялост. Проблемът е, че сега вече наблюдаваме и липса на доверие в действията на централните банкери. От друга страна, те атакуват това недоверие с нови мерки, който се все по-ексцентрични и рискови.

В световен план развитието на китайската икономика, която е основен двигател на световната икономика през последните години, поражда значителни рискове, независимо от наблюдаваното стабилизиране през последните месеци.

Въпреки целенасочените усилия на китайското правителство ние не изключваме възможността за рязко забавяне на икономиката, породено от структурните дисбаланси и изключително високата корпоративна задлъжнялост там. Разходите за обслужване на дълга като дял от БВП са критично високи, така че растежът на икономиката, подхранван от кредитирането, не е устойчив.

Предвид повечето рискове за европейската и световната икономика препоръчваме добре диверсифициран консервативен портфейл, с високо тегло на суровините - убежища и по-специално злато и сребро. Що се отнася до пазара на акции, предпочитаме към момента да заложим на иновативни компании, като такива, които инвестират и развиват индустриалните роботи и изкуствен интелект. Възвръщаемостта на сектора в последните две години е 29%, а и сме на прага на Революция 4.0.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
dakl
преди 8 години
Верни констатации, нормална песимистичва прогноза , както за България така и за света, т.е. за тази му част която без никакви днес за това основания се смята за света!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 2
tony1975
преди 8 години
Умен мъж, който имам удоволствието да познавам! Жалко за мнението за БФБ. Браво Павка, гледаме те при Дремджиев редовно, но в блога вече рядко пишеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 1
unseen
преди 8 години
На 100 % съгласен относно БФБ. Кратко , ясно и точно .Браво .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още