- Как подбирате избите, с които работите?
- Търсим хора, които имат дългосрочно виждане, сериозни собственици с дългосрочно намерение да развиват продукта и избата, с необходимото търпение.
Работим с Bessa Valley, Katarzyna, „Славянци“, Edoardo Miroglio – сериозни хора, които показват постоянство и добри продукти, с виждане как виното и България трябва да се популяризират, защото продажбите идват оттам.
- В какъв ценови клас предлагате тяхното вино?
- Не предлагаме вино от най-ниската категория. На белгийския пазар най-евтините вина като крайна цена са 4 – 5 евро и стигаме до 30 евро за бутилка и нагоре. В САЩ цените са от 11 до 30 – 40 долара за бутилка.
Най-продаваните вина в супермаркетите в Бенелюкс – около 80% са под 5 евро. Това показва тенденция – там се консумира огромно количество от напитката, но в ценова гама, която е много конкурентна. В последните години българските производители са с по-високи цени, които изобщо не ги правят конкурентоспособни.
Ние наложихме на белгийския пазар и в САЩ по-скъпи вина. Например продадохме преди няколко години в белгийска верига шампанското на Миролио. То е в по-висока ценова гама заедно с „Енира“ или Leva на „Славянци“. В Люксембург продаваме резерви – качествени и на по-висока цена.
- Към кой ценови клас трябва да се ориентират производителите, ако искат да изнасят?
- За да се продаде виното в белгийски супермаркет за 5 евро, трябва да излезе на съвсем разумна цена. А малко са и фирмите с големи лозови масиви.
В САЩ има магазини с над 8000 вида вино. Вместо да се гони количеството, може да се развиват типичните български сортове. Не поредното каберне и мерло, много повече ще се отличим с мавруд или мискет. Те показват, че сме страна с традиции. Особено в САЩ – те предпочитат да опитат нещо различно и ново.
В Европа местните сортове се възприемат по-лесно, когато са в бленд с познат сорт. Докато в САЩ биха предпочели чист мавруд.
- Как оценявате развитието на винения туризъм в България до момента?
- Българските производителите се опитват да развият сами винен туризъм, но засега няма видимост на местните инициативи.
Въпросът е, ако някой поиска оферта за винен туризъм в България, можем ли да му представим цялостна програма за обиколка на избите, съчетано с туристически забележителности. Това трябва да дойде като съвместна инициатива на Министерството на туризма и Министерството на земеделието – наличните инициативи да се обединят, да се направи карта и да се привличат туристи.
- Много се коментира загубата на руския пазар за българските винопроизводители. Какви са алтернативните дестинации?
- България е продавала милиони бутилки в Русия в миналото, но с по-ниска цена и качество. Сега САЩ и Китай са перспективни пазари, те могат да погълнат огромни количества, с различно качество и цена.
- Какви са последните модни течения в консумацията на вино?
- Хората се пренасочват от по-тежките вина, отлежали в дъб, към по-леки и по-плодови. Това зависи много от културата и традицията. Например в Холандия се консумира вино най-вече преди или след хранене, което налага по-леки вина.
Определено има интерес към биопроизводството без сулфити. Засега това е нишов пазар в Европа, но в САЩ е абсолютен хит. Ние имаме изби, които правят такова вино и това е едно от нещата, които България може да предложи.
Меглена Михова е завършила френска езикова гимназия в Пловдив и право в университета "Асас" в Париж. В момента управлява две компании – най-старата консултантска фирма в Брюксел в областта на европейското право и политика (EРРА) и Probegex, фирма за маркетинг и износ на българско вино. Concours Mondial de Bruxelles избра Probegex за официален партньор за организиране на конкурса през пролетта на 2016 г. в Пловдив.
преди 9 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години БИОвино маце се продава в цяла Западна Европа по 3 евро бутилката, срещал съм и промота по 2,50. Реколта 2013-2014 бяло и червено....докато го закарате у америка ще стане златно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар