В кои терапевтични сфери ще бъдат новите ви лекарства?
Основно смятаме да се концентрираме върху ендокринологията и неврологията, защото са важни като цяло за здравето на българите. А и в тези сфери се очакват най-много проблеми, за съжаление – нараства броят на болните от диабет, като възрастта при която се проявява заболяването намалява все повече, така че основните предизвикателства и пред индустрията за в бъдеще ще бъдат в тази посока.
Фортекс е специализирана в късите партиди. Това не оскъпява ли крайния продукт или е печеливша стратегия?
При хранителните добавки сме се специализирали в късите партиди. При лекарствата е по-различно, защото всяка партида е свързана с еднакъв брой изследвания, които не са евтини. Планираме в новата мощност да вземем машини, които могат да произвеждат по-дълги партиди, така че да се намали себестойността на продукта. Късите партиди са релевантни за лекарства, които са с висока добавена стойност.
Планирате ли да разширявате пазарите си?
Да, не само при добавките, но и при лекарствата. Макар че там процесът е по-бавен, свързан е с регистрация, с високи такси, има и специфични пазари, които изискват допълнителни скъпи изследвания. За нас са интересни регионалните пазари – Сърбия, Македония, Гърция, Турция, Русия. Предвиждаме да запазим капацитета на производство на хранителните добавки, даже ще се опитаме да го увеличим. Засега ще търсим консолидация на това, което правим и разрастване на пазарите, на които вече присъстваме, имаме още потенциал на тези пазари.
Какви са амбициите ви на лекарствения пазар?
Ще се опитаме в следващите четири години да направим бизнеса си с лекарствата по-голям от този, който в момента имаме с хранителните добавки. Към момента не планираме да работим за реимбурсация от Националната здравноосигурителна каса, но в бъдеще ще работим и върху такива молекули.
Имате планове за развитие на растителните продукти...
Растителните продукти са интересна категория, която винаги е привличала вниманието ни, защото фармацията тръгва именно от растенията. Ние вече имаме опит при използване на лечебни растения в рамките на разрешените видове за хранителните добавки, но бихме искали да го развием на по-високо ниво. Може би в следващите две години, ако не всички добавки, то поне тези, мкоито отговарят на изискванията за лекарства, ще ги трансферираме към лекарствена регистрация. Има ниша в производството на растителни продукти у нас. Може би ще потърсим развитие в посока на фитопрепаратите.
преди 9 години Защо някой не вложи 9 милиона лв. в кампания за разясняване на вредите от нездравословното хранене?И че 75-80% от продуктите по магазините не трябва да се консумират! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещо ми липсва въпросът дали компанията смята да финансира строителството на новия завод на българска фондова борса. Явно е че Фортекс нямат такава идея, но въпросът е защо предпочитат банковото финансиране. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Отровиха хората заради повече печалби. Гриша ги било за хората: ами господина да погледне през прозореца и да види все повече болните хора. Ама нали ще има завод.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар