Кирил Гарчев е главен дилър на "Булброкърс" от 2007 г. Отговаря за трежъри и брокерските операции на посредника на международни пазари. Преди това е бил главен дилър в ИП "СТС-Финанс" в продължение на две години, работил е и като брокер в ИП "Юг Маркет".
С финансови пазари се занимава от 2000 г., а от 2006 г. има лиценз от Комисията за финансов надзор за инвестиционен консултант и завършено II ниво на CFA програмата.
– Г-н Гарчев, как виждате развитието на международните валутни пазари в близките месеци?
От гледна точка на изградени трендове и волатилност едва ли може да се очаква съществена промяна през следващите няколко месеца. Естествено, вниманието в непосредствен план е приковано към политическата ситуация в САЩ и противопоставянето между републиканците и демократите във Вашингтон. С разрешаването на въпроса обаче вниманието ще се насочи към Федералния резерв и по-точно към първите стъпки по ограничаване на програмата за изкупуване на активи под ръководството на новия председател Джанет Йелън.
В този смисъл, към края на годината инвеститорите вероятно ще търсят изграждане на дълги позиции в долара, тъй като цикличните предимства на американската валута на база относително представяне на фондовите пазари и предимствата на база лихвените диференциали ще имат по-голяма тежест спрямо наблюдаваното в момента. Портфейлните потоци към европейските пазари на акции са един ключовите фактори, допринасящи за високите нива на единната валута през последните месеци.
– По какъв начин кризата в САЩ ще рефлектира върху останалата част от света и в частност върху Европа?
Надявам се, че няма да се стигне до такъв сценарий. Кризата в САЩ, ако може да бъде наречена на този етап криза, е политически инспирирана. Тя е част от политическото говорене и противопоставяне в самия Вашингтон. В този смисъл, разрешаването на казуса може буквално да отнеме един уикенд.
Към този момент пазарите дисконтират незначителна вероятност за практически дефолт по част от външния дълг на страната. Тази позиция изглежда оправдана от гледна точка на това къде се корени проблема – именно, че става въпрос за политика. В обратния случай настъпването на технически дефолт би довело до събитие от ранга на фалита на Lehman Brothers през 2008 г., когато буквално финансовата система в САЩ, а и на света бе на крачка от колапс. Решителните и бързи действия на Федералния резерв предотвратиха събитие от такъв мащаб.
– Наскоро Eurex обяви, че ще забави влизането си на валутния пазар. В даден момент обаче това така или иначе ще се случи. Ще размести ли този ход по някакъв начин пластовете?
Eurex e само един от големите оператори, които ще се намесят на този пазар. В този смисъл не очаквам структурно разместване на пластовете единствено поради влизането на Eurex. Това е глобален процес, който се корени в инициативата на Г-20 отпреди няколко години за промяна на регулаторния режим на световните капиталови и деривативни пазари.
Съвсем наскоро в САЩ започнаха да функционират т.нар. swap execution facilities SEFs – платформи, на които се извършва централизирана търговия и сетълмент с определени категории деривативни инструменти. Там се търгуват и т.нар. credit default swaps (CDS) – застраховките срещу фалит на дълг, които бяха и са „трън в очите” на политиците, а оттам и на регулаторните институции. По този начин се търси повече сигурност и прозрачност на търговията.
– Споменахте Джанет Йелън. По какъв начин ще се отрази рокадата на председателското място във Федералния резерв върху водената от институцията политика? Ще продължи ли Йелън курса, който пое Бен Бернанке?
Джанет Йелън е вероятният кандидат, който ще се придържа по-плътно към политиката на настоящия председател Бен Бернанке. Въпреки това отлагането в ограничаването на програмата за изкупуване на активи е въпрос на месеци, а не години. В зависимост от потока на фундаментални данни, вероятно към края на годината ще се пристъпи към подобен ход.
– Пренасяйки се на родна почва, какви са Вашите наблюдения – доколко форекс търговията е разпространена сред българите?
На относителна база този тип търговия всъщност е добре развита, нещо повече – считам, че и от институционална гледна точка и от страна на клиентска база сме по-напред от региона. Аутсорсингът също намира място през последните две-три години.
преди 11 години Забрави "Столичани в повече", блудкаво холивудски ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Човекът си го е казал, дори в заглавието е посочено - Дисциплината!!!Само че, няма кой да чете.А ако има, няма кой да го проумее, защото благодарение на "информационния океан" никой не чете това, което трябва.Не на 1:200, ами 1:500 и нагоре като видят новоизлюпенте трейдъри и очичките им стават ей такива от лакомия, после - "брокера ме пре*ба".Загубил си преди да почнеш, бро - това е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Без конспирация няма развитие ;)а невинните са повече от китайците ;)няма по-продавана книга от "как да стана богат за един месец" ...това е занаят-който изисква Петилетки активен умствен труд+мотивация+пълна абстракция от мнението на "писателите" , "пророците" и "капацитетите"Пазарите съществуват от 1450 год - защото залагат на едно нещо - човешката глупост ...филмите "Венецианският търговец" и "Възходът на Парите" са съвсем достоверни ...но ние предпочитаме "Стъклен дом" и "Четвърта власт" ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години добре дошли в света на конспирацията - *** брокерът ме затвори. То само малко оставаше да стана богат, *** фалирах... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Доста блудкаво поръчково интервю. Ако брокерите са толкова загрижени за успеха на клиентите си, няма да предлагат маржин 1:200, което си е предпоставка за бърз фалит.Защо г-н Гарчев не обясни каква част от позициите реално се изнасят на пазара и как 99% от трейдърите фалират, а за реално печелившите ако са скалпери, посредникът има начини и инструменти да ги фалира и тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар