Защо след поредица от добри години, както посочихте, зърнопроизводителите не са готови да посрещнат едно понижение на изкупните цени?
Да, принципно в това има някаква икономическа логика. Икономистите, които ни критикуват, трябва да дойдат при нас и да видят как работим. Защото цикълът на нашето производство реално е година и половина.
В момента, в който падне първият сноп, тази година – на 15 юни, влизат машините, за да подготвят следващата стопанска година. Ако това е слънчоглед или царевица, реколтата ще бъде през септември или октомври и ще бъде реализирана през декември или януари следващата година.
При такъв икономически цикъл и производство с рентабилност 15 – 20% (усреднено за различните култури), не може да се натрупат много големи резерви.
От влизането ни в ЕС за последните години разходите в нашия сектор са се увеличили между 300 и 400%. Горивото беше 650 лв./т, а сега – 3 650 лв./т. Заплатите бяха 200 – 300 лв., а сега 800 до 1000 лв. Вдигнаха се цените и наемите на земите, също и рентите. Голяма част от печалбите през тези добри години отиде за увеличението на ресурсите.
Ние участваме и на пазара на земя. Когато зърнопроизводителите имат свободни средства, те купуват най-ценното – земята. Не на последно място – машинният парк се обновява. По данни на Асоциацията на вносителите на земеделска техника в България около 300 млн. лв. инвестират годишно земеделците в техника.
Разбира се, паркът на два пъти се обновяваше чрез САПАРД и Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Но през 2009 г. ресурсът на програмата за техника беше изчерпан за за нашия сектор.
Междувременно закупената техника остаря, защото ние работим интензивно с нея и така трябва да бъде. Ясно е къде отиват средствата от добрите години – в техника, земя, бази, поддръжка на базите.
Секторът няма натрупани милиони и милиарди на депозит за лоши години. Още повече целта на Общата селскостопанска политика е да се подкрепят доходите на земеделците, а не да се трупат печалби с тези 30 лева на декар. И още нещо - никой не повдига въпроса, че най-вероятно субсидиите няма да бъдат увеличени до 2020 г.
Какво се случва с размерите на рентите?
Очаквам да има леко отдръпване назад, особено в районите, където рентите са силно надценени – в Добруджа и част от Централна северна България. Няма икономическа логика рентите да са 80 – 100 лв. дори при много добри цени.
Хубаво е собственикът на земята да получава висока рента, но е хубаво да я получава редовно. Ще има стагнация и при рентите, и на пазара на земя.
Това означава ли, че тенденцията за поскъпване на земеделските земи може да да се обърне?
За момента да, говоря от гледна точка на земеделския производител. Но ако дойдат сериозни инвеститори – дружества със специална инвестиционна цел например, не знаем какъв ще е резултатът.
Земеделските производители през последните 3 – 4 години бяха основни играчи на пазара. Те участваха в над 60-70% от сделките.
Възможно ли е цената на хляба да се понижи, заради ситуацията с пшеницата?
В България дневната консумация е под 200 г на човек, не смятам, че цената му е толкова фатална за бюджета на едно семейство. Домакинствата имат много по-сериозни разходи. Дори да има тенденция към понижение, тя няма да реши проблемите на хората.
Чувствате ли се европейци втора ръка, както се изразяват колегите ви от другите отрасли на земеделието?
Страната ни е с малка територия, но е на 22-ро място в света по производство на пшеница и обикновено в първата петица по производство на слънчоглед. Ако това, което ние правим, ако се правеше в цялата икономика, щяхме да имаме много повече поводи за гордост.
преди 11 години На крива ракета, космосът й пречи. Г-н. Вукадинов да образова себе си и членовете на съюза. Да им обясни, че зърното е рискова стока и късмета често се обръща. За това са необходими рискови фондове, а не бентлита и мерцедеси. Нека да не търсят под вола теле и да не обвиняват преработвателите, добивите, космоса и международното положение за ниските цени. И хайде да не говорим за корпоративни споразумения, защото редовно се събирате да решавате как и на кого да продавате продукцията си, как да я приберете по складовете, за да й вдигнете цената и да прекарате народа и т.н. Просто по незнайни причини КЗК не ви обръща внимание, но и това ще се промени. Утре ще виете, че ви плащат зърното без ДДС и не ви стигат парите за лизингите на бентлитата и ламборджинитата. А днес трупате всичко на склад, за да дочакате по-високи цени. Образовайте се! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Лоша година + ниски цени според мен си е съвсем нормално да се случва от време навреме . Късмет имат с хубавата реколта тая година .Ситуацията е много подходяща за развитие на животновъдство с евтини фуражи , ама то за една година не се създава . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "А. Вукодинов: Цените на пшеницата създадоха рискове за зърно- производителите" - тези "рискове" може да си ги покривате с фючърсни договори на ССБ.Ама нали гледате да не се минете. Ако се минете, държавата да ви покрие "загубите"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 300 лв е нормална цена на пшеницата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години до 1 - да добавя, че когато световните цени са ниски, а в България реколтата е лоша(което се случва средно на 20 години) нещата стават още по-зловещи. Затова България следва целенасочено да ограничава зърнопроизводството(за износ) и да стимулира другите земеделски подотрасли, които дават по-голяма стабилност(например зеленчуци, овошки и животни)! Така че Вукадинов да се качва на скъпарския си джип и да се маха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години г-н Вукодинов, естественно е кукла с дъъълги конци и се чудя кой ли му вярва комсомолските изявления. Първо, всеки разумен предприемач след три печеливши години би следвало да задели резерв за да предотврати следващи "по-лоши" стопански години, който не го е направил - прав му път.Второ, тези арендатори не са въобще за оплакване. Цяла година са на възстановяване на ДДС; препарати, семена и гориво не плащат - получават на отложено плащане; ренти плащат след като продадат продукцията и на всичкото отгоре получават и субсидии ? Сега реват че нямало цена ? ТОВА АКО НЕ Е ПОДЛОСТ ! печалба за тях винаги ще има, просто няма да платят рента.Трето, стопанския им парк остарял ? Сапард и ПРСР се изчерпали ? А всяка година като си купуват най-новите модели джипове / за да теглят ДДС-то и горивото за тях им идва разход, по добре НАП да проверят с този джип да не би да си теглят плуга? / и строят къщи, който минават за техни офиси пред НАП.За тях не добиви а сопи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Неграмотно , че и "компетентно "... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години този шарлатанин като изка евросупсидия ДАЛИ ДАВА ЕВРОЗАПЛАТИ И ЕВРОРЕНТА ТА ПЛАЧЕ САМО ДА ВЗИМА!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Цените на много "неща" у нас не се връзват с пазара! Не може да получаваш субсидии от пари на народа и да му дереш кожата после с цените на хляба! Не може да има излишък ок ток , а да искаш да надуваш цената все повече и повече! Отделно е да казваме с какви методики!Всичко това противоречи на пазарните принципи въобще! И после що има кризи! Ми има кризи, щото има измекризари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Г-на Вукодинов може би разбира от земеделие, но явно не разбира от пазар. Миналата година беше една от най-лошите за пшеницата в световен мащаб и цените скочиха. Нашите производители имаха добри добиви и тази комбинация беше много печеливша за тях. Но да очакват всяка година да етакава е меко казано наивно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар