IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Р. Плевнелиев: Следването на дългосрочна стратегия е гаранция за растеж

Инвестициите в човешкия капитал, постоянството и интеграцията ще поведат българската икономика по пътя на успеха, коментира президентът пред Bulgaria On Air

21:15 | 06.06.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Президентът Росен Плевнелиев. Снимка: БТА</em></p>

Президентът Росен Плевнелиев. Снимка: БТА

Кои са основните сектори, в които България притежава сравнителни предимства?

Ако погледнем нашата чудесна родина, много лесно ще ги разберем. Природата ни е дала много, имаме прекрасни планини, море, следователно трябва да развиваме туризма във всичките му форми, защото имаме какво да покажем на света. Земеделието и производството на храни също имат добри перспективи в България. Имаме хубава почва, планини, земя, море и много вода. Ние днес си посипваме главата с пепел и казваме колко е бедна Северна България. Но тя има огромен потенциал и специално в земеделието и производството на храни.

Същевременно България е държава на кръстопът, което означава, че ние можем да постигнем много в логистиката. Ако България се позиционира по пътя на стоките и услугите, логистиката играе много важна роля и разбира се, качествената инфраструктура.

Същевременно обаче българите са много качествени и интелигентни хора. Много бързо учим езици, много бързо се приобщаваме към една или друга корпоративна култура. Ние имаме 1 милион и половина българи навън и те са успешни, те са можещи. Но има  3 милиона - видяхме статистиката, средна класа в България. Ние имаме българи, които са предприемачи, имаме 300 хиляди фирми в България. Тези хора имат много силен потенциал. И тук въпросът е в развитието на човешкия капитал. 

Как според Вас можем да постигнем икономически растеж?

Трябва ни дългосрочна стратегия, по която аз много работя, и тя е готова. Сега остава и националният елит на България да я приеме и да обещае на нацията, че ще се работи по този дългосрочен план и той ще се спазва. Това трябва да е гарнирано и да се полагат много последователни усилия в секторите, в които ние наистина искаме да имаме високи постижения. Не да се вайкаме, не да сме последни и да си казваме „младите хора напуснаха държавата“. Ако погледнем статистиката, не е толкова зле положението. Днес всеки втори грък е напуснал държавата си, а всеки втори ирландец е заминал за Австралия и за САЩ. Да не говорим за Португалия и Испания. Младите хора в България обичат, уважават държавата си и просто трябва да им дадем шанса да получат възможността да реализират идеите си.

Иначе, още нещо много важно: не трябва да се подценяват клъстерните политики, това, което аз говоря от дълго време – политики за енергийна ефективност, политики в подкрепа на информационните технологии, за електронна България, така както видяхме електронна Естония какво постигна за 10 години, политики в подкрепа на земеделието и производството на храни.

Какво трябва да се промени в манталитета на българския предприемач, за да стъпи на едно действително световно ниво?

Българският предприемач трябва да излезе от оковите на ниското си самочувствие, трябва да се отвори към един широк и бързо променящ се свят и трябва да се научи да споделя, да се интегрира. За съжаление тези механизми на споделяне, на интеграция, на създаване на общи проекти, на коопериране, на сътрудничество не са познати на много български предприемачи. Виждаме как във всички богати държави предприемачите се събират заедно, споделят идеи, раждат проекти, печелят, губят, но споделят и опитват. Докато в България всеки се спасява поединично. Това трябва да се промени. Бизнесът и бъдещето принадлежат на тези, които наистина могат да се кооперират, които могат да споделят, които могат да опитват и които могат да разширяват базата си чрез сътрудничество и интеграция, а не чрез работа на парче. Механизмите на сътрудничество много ни липсват.

Каква е позицията Ви за бъдещото влизане на България в еврозоната? Какви са позитивите и кои са негативите?

България ще бъде много слаба, бедна и изолирана, ако изостане от процесите по интеграция в Европейския съюз. Казвам го най-отговорно. Европа даде огромен шанс на България и от 1997 г., когато започна процесът на интеграция, страната ни е постигнала немалко. Това обаче е благодарение на процеса на интеграция, а той е в самото начало.

Трябва много отговорно да се отнесем към нашата европейска перспектива. Не може, не може, наистина не може и не е приемливо да се раждат популистки партии в България, които да отричат европейската перспектива, която е приета от българския народ, които да работят за дезинтеграция, а не за интеграция. И аз се надявам, че високата подкрепа на българския народ за европейската интеграция на България ще продължи.

Разбира се, ще станем член на еврозоната. Това ще донесе само плюсове. Не мога да кажа кога, все още не сме изпълнили всичко конвергентни критерии. Трябва да оправим системата на правораздаване, трябва да подобрим бизнес средата, но съм убеден, че това ще стане. Груба грешка ще бъде да се върнем назад във времето на някакви идеологеми и популистки идеи. Стратегически важно е да има силна Европа и силна България в нея.

Целия разговор може да видите на Bulgaria On Air.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:16 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
Есхил
преди 11 години
Росен Офшорски категорично доказа, че без президент не е добре , а с такъв като него си е направо бедствие и трагедия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 1
див дядо 38
преди 11 години
Задължителните Социални и Здравни осигуровки трябва изцяло да се плащат от Работодателят, тъй като работникът си ги отработва, а сега и внася и плаща, на лекарите!?!Тогава работникът ще воюва да му внасят пълния размер на задължителните осигуровки, а сега солидарно, с работодателят ги крие!?!Див Дядо 38
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
див дядо 38
преди 11 години
При Нов Изборен Кодекс 50 % от депутатите трябва да са пенсионери, какъвто е и процента при избирателите. Партиите трябва да залагат този процент в първите, вторите и т.н. места в листите си!Див Дядо 38
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
див дядо 38
преди 11 години
По-добре никакъв президент, отколкото лош!?! Плевнелиев е Динозавър, от ББ време! Той подписа закона за Бюджет 2013, с девиза - "По добре лош закон, от колкото никакъв!" и сега няма пари за пенсии. Правителството на Орешарски обещават 2,5 % от 01.07.2014!?! Без Дянков по Дянковски, че и по зле!?! Да си ходи този Динозавър, който си завира любеници!!!ДИВ ДЯДО 38
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
*** съ флюбя в негу - мнугу е искрен...Щом *** казва знъчи е истина...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
KMETA
преди 11 години
Да жувеи светлото ИМ бъдеще !!! три *** ЪРА за дрогаририте....Сжетлината ж тунеля, може и да не е от влакот дет иде насреща...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още