Инженер Димитър Белелиев има 10-годишен опит като ръководител в областта на енергетиката. От 2002 г. е председател на Съвета на директорите на „Централна енергоремонтна база“ (ЦЕРБ), специализирана в ремонта на трансформатори с високо напрежение.
До миналата година Белелиев е бил изпълнителен директор на „Техенерго” АД, а преди това (от 2003 до 2010 г.) е участвал в директорските бордове на “Енергоремонт Варна” и “Енергоремонт Русе”, бил е и член на Надзорния съвет на „Енергоремонт холдинг” АД.
Преди месец „Централна енергоремонтна база“ спечели търг за рехабилитация на съоръжения от системата на гръцката национална електрическа компания Public Power Corporation. Това е поредната поръчка, която българската компания извършва в южната ни съседка през последните години.
Пред Investor.bg инж. Белелиев представи основните перспективи за развитието на компанията, на фона на общото състояние на енергетиката в страната и на Балканите.
- Представители от тежката индустрия неотдавна предупредиха, че усещат повторение на кризата от 2008 г. В същото време вашата компания увеличава поръчките си. Как успявате на фона на общия спад в икономиката?
Ако говорим за нашия подоотрасъл, то при поддръжката на енергийните съоръжения се усеща лек подем тази година, но това е логично след кризата от 2008 г., когато три поредни години ремонтните поръчки спаднаха.
В същото време през 2011 г. електропроизводството отчете 20-процентен ръст спрямо 2010 г., но за тази то остава на почти същите нива.
Нашата компания е пряко обвързана с това производство, затова не можем да кажем, че отчитаме някаква съществена промяна в енергоремонтната дейност, по-скоро говорим за лек ръст.
Традиционно най-активният период за тези ремонти е през лятото, защото тогава топлофикациите се подготвят за зимния сезон.
Бившето електроразпределително дружество E.ON имаше период от 4-5 месеца, когато поради приватизацията на компанията бяха замразили поръчките си за ремонт на трансформатори. През август търговете отново бяха размразени и ние бяхме активната страна. Лятото беше усилен сезон за ремонти и в дружества от системата на НЕК, най-вече при топлофикациите, които също проведоха редица търгове.
В резултат от тези поръчки дейността ни се активизира. На този етап не мога да прогнозирам какъв ръст ще отчетем, но към октомври вече ще зная с колко се е увеличила ремонтната ни дейност този сезон.
- Колко са предприятията от вашия тип в страната?
Ние сме специализирани в ремонт на трансформатори и въртящи се електрически машини, като изпълняваме поръчки за големи като мощност и напрежение трансформатори и въртящи се електрически машини.
Единствени сме в страната, но това е исторически обусловено, защото предприятието е създадено във времето на социализма при плановата икономика.
Тогава са съществували осем предприятия за поддръжка на енергийната система на страната, като всяко едно от тях е било специализирано за отделен вид дейност. Например Централна енергоремонтна база, чийто представител съм аз, е била специализирана за ремонт на трансформатори и въртящи се електрически машини.
Варненското предпирятие „Енергоремонт” е специализирано за рехабилитация на турбинно оборудване, „Енергоремонт” – Русе е за ремонт на котелно оборудване, „Енергоремонт” – Гълъбово - за оборудване в ТЕЦ, „Минстрой” – за ремонт в минната индустрия и др.
Поради тази причина всичките тези предприятия извършват уникална по своя вид дейност и нямаме конкуренти, така да се каже. И понеже в миналото България е притежавала сериозна енергийна промишленост, в тези предприятия са се инвестирали значителни средства, което сега е голямо предимство за нас, тъй като сме конкурентни и имаме необходимия ресурс да изпълняваме поръчки освен в България, също и в чужбина.
преди 12 години При положение, че Германия внася 2/3 от тока си (справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Germany), и въпреки това е най-силната икономика в Европа, мисля че няма абсолютно никакъв смисъл държавата да се напъва да строи нов АЕЦ.А мита за евтиния ток си е точно мит. ЕС е в процес на либерализация на енергийния пазар, и ако до сега сме можели да спонсорираме икономиката си с евтин ток от АЕЦ, и това скоро няма да можем да го правим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мен друго ми е интересно. Като се види колко ток произвеждаха и потребяваха икономиките на Югославия, Гърция, Турция и Румъния и се сравнят с жалките стойности на България по същото време много е очевидно че не никога не сме били това, за което сме се мислили. Все едно колибрито да се сравнява с орела.Единственото по-съществено енергийно предназначение на България беше да пренася ток от една съседна държава към друга и между другото продаваше на малка загуба част от електрическото си свръхпроизводство.Всичко останало е мит. Предлагахме изгодни цени и ни ползваха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Само к*етен може да твърди, че можем и трябва да разчитаме едва ли не само на ВЕЦ - при това засушаване. Пълна глупост е, че България е страна, богата на водни ресурси.Вярно е само, че вече не сме енергиен център на Балканите - заради родоотстъпническата политика през последните 20 години.3 - зависи от визията ти за бъдещето на Отечеството ни. Ако тя е да възродим икономиката и да обърнем демографските процеси - строежът на енергийни мощности е нещо неизбежно - и колкотопо-скоро, толкова по-добре.Ако България ще продължи да се мангализира и срива икономически, няма смисъл от подобни инвестиции, защото *** фабрика не строи и ток не плаща.Мен пръвият вариант по ми допада. По-добре е да се строят ВЕИ и ядрени реактори и да се спрат пушливите ТЕЦ-ове. Не съм против ВЕЦ, но те имат само спомагателна функция - гръбнакът на Българската енергетика атомен трябва да е. 2 блока на АЕЦ Белене и нови два в АЕЦ Козлодуй - междувременно да бъдат пуснати 3 и 4 блок до изтичане на срокът им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години голям продажник,за да си независим ти трябва производство а такива продажници им трябва разтрел,не случайно комунистите през 1944 са ги клали такива но за съжаление не са успяли да ги изчистят всичките отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Добре ни сваля на земята г-н Белелиев . Много добре поддържания мит че сме енергиен център , та затова имаме интерес от все нови и нови мощности обрича България на огромни капиталови разходи . Какъв център и фактор сме като сме 100 % зависими от внос както на суровини така и на технология за цялата ни енергетика ? Добре поддържаните митове спомагат заинтересуваните да печелят огромни средства :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Д. Белелиев: Мит е, че България е енергиен център на Балканите----------------------БГ е страната на митовете ;)1- най-интелигентни след евреите2- най-красивите жени3- най-гостоприемни4- най-образовани5-.............и до "65 " - файдата е нулева ----------американците казват : " ако си НАЙ.... - къде са ти парите" ?-----ако нямаш пари - значи .... пак си НАЙ........ , но най ???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да не мъча хората.Ето списък с мощностите в България:http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_power_stations_in_Bulgaria отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Г-жо, аз като не специалист а като запознат мога да обясня и приложа набързо малко по компетентна информация:http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_BulgariaТука можете да прочетете какви мощности има в България в момента.Това са същите мощности без 4 блока на АЕЦ-а който са от соц време.Тогава имаше тежка енергоемка индрустрия и 9млн калпака.Сега няма индустрия и сме 7 млн калпака.В момента се струят спекулативно още "зелени" мощности, а население почти няма или не консумира.Искаме да строим нов АЕЦ, и АДЖАБА КЪДЕ ЩЕ ОТИДЕ ТАЗИ ЕНЕРГИЯ И ЗА КАКВО НИ Е ТОЛКОВА МНОГО?ОБЯНСЕТЕ МИ????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Уважаеми, читателю, странно гневен тон за човек, който ако има достатъчно подробна информация, опровергаваща поднесената от инж. Белелиев, би могъл да ни я предостави. Очакваме с интерес! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Kaто нямаш информация колко и за къде изнасяме що дърдориш глупости???Поредния който говори едно към гьотере.Заспал сънувал нещо и на другия ден го разказва като факт.Инвестор айде моля ви се по сериозно.И спрете да каните някой щото бил директор.Това че е директор не го прави специалист.Всеки в тази държава започна да говори каквото му дойде на езика без всякаква връзка с главния мозък.http://***.tso.bg/default.aspx/mezhdusistemni-obmeni-plan/bg отговор Сигнализирай за неуместен коментар