IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Д. Белелиев: Мит е, че България е енергиен център на Балканите

Държавата трябва да насочи усилия единствено към ВЕЦ-овете, смята ръководителят на „Централна енергоремонтна база“

09:07 | 21.09.12 г. 10
<p>
	Инж. Димитър Белелиев.<em>&nbsp;</em>Снимка: Личен архив</p>

Инж. Димитър Белелиев. Снимка: Личен архив

Инженер Димитър Белелиев има 10-годишен опит като ръководител в областта на енергетиката. От 2002 г. е председател на Съвета на директорите на „Централна енергоремонтна база“ (ЦЕРБ), специализирана в ремонта на трансформатори с високо напрежение.

До миналата година Белелиев е бил изпълнителен директор на „Техенерго” АД, а преди това (от 2003 до 2010 г.) е участвал в директорските бордове на “Енергоремонт Варна” и “Енергоремонт Русе”, бил е и член на Надзорния съвет на „Енергоремонт холдинг” АД.

Преди месец „Централна енергоремонтна база“ спечели търг за рехабилитация на съоръжения от системата на гръцката национална електрическа компания Public Power Corporation. Това е поредната поръчка, която българската компания извършва в южната ни съседка през последните години.

Пред Investor.bg инж. Белелиев представи основните перспективи за развитието на компанията, на фона на общото състояние на енергетиката в страната и на Балканите.

Представители от тежката индустрия неотдавна предупредиха, че усещат повторение на кризата от 2008 г. В същото време вашата компания увеличава поръчките си. Как успявате на фона на общия спад в икономиката?

Ако говорим за нашия подоотрасъл, то при поддръжката на енергийните съоръжения се усеща лек подем тази година, но това е логично след кризата от 2008 г., когато три поредни години ремонтните поръчки спаднаха.

В същото време през 2011 г. електропроизводството отчете 20-процентен ръст спрямо 2010 г., но за тази то остава на почти същите нива.

Нашата компания е пряко обвързана с това производство, затова не можем да кажем, че отчитаме някаква съществена промяна в енергоремонтната дейност, по-скоро говорим за лек ръст.

Традиционно най-активният период за тези ремонти е през лятото, защото тогава топлофикациите се подготвят за зимния сезон.

Бившето електроразпределително дружество E.ON  имаше период от 4-5 месеца, когато поради приватизацията на компанията бяха замразили поръчките си за ремонт на трансформатори. През август търговете отново бяха размразени и ние бяхме активната страна. Лятото беше усилен сезон за ремонти и в дружества от системата на НЕК, най-вече при топлофикациите, които също проведоха редица търгове.

В резултат от тези поръчки дейността ни се активизира. На този етап не мога да прогнозирам какъв ръст ще отчетем, но към октомври вече ще зная с колко се е увеличила ремонтната ни дейност този сезон.

- Колко са предприятията от вашия тип в страната?

Ние сме специализирани в ремонт на трансформатори и въртящи се електрически машини, като изпълняваме поръчки за големи като мощност и напрежение трансформатори и въртящи се електрически машини.

Единствени сме в страната, но това е исторически обусловено, защото предприятието е създадено във времето на социализма при плановата икономика.

Тогава са съществували осем предприятия за поддръжка на енергийната система на страната, като всяко едно от тях е било специализирано за отделен вид дейност. Например Централна енергоремонтна база, чийто представител съм аз, е била специализирана за ремонт на трансформатори и въртящи се електрически машини.

Варненското предпирятие „Енергоремонт” е специализирано за рехабилитация на турбинно оборудване, „Енергоремонт” – Русе  е за ремонт на котелно оборудване, „Енергоремонт” – Гълъбово - за оборудване в ТЕЦ, „Минстрой” – за ремонт в минната индустрия и др.

Поради тази причина всичките тези предприятия извършват уникална по своя вид дейност и нямаме конкуренти, така да се каже. И понеже в миналото България е притежавала сериозна енергийна промишленост, в тези предприятия са се инвестирали значителни средства, което сега е голямо предимство за нас, тъй като сме конкурентни и имаме необходимия ресурс да изпълняваме поръчки освен в България, също и в чужбина.

Последна актуализация: 20:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
madcow
преди 12 години
При положение, че Германия внася 2/3 от тока си (справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Germany), и въпреки това е най-силната икономика в Европа, мисля че няма абсолютно никакъв смисъл държавата да се напъва да строи нов АЕЦ.А мита за евтиния ток си е точно мит. ЕС е в процес на либерализация на енергийния пазар, и ако до сега сме можели да спонсорираме икономиката си с евтин ток от АЕЦ, и това скоро няма да можем да го правим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 12 години
Мен друго ми е интересно. Като се види колко ток произвеждаха и потребяваха икономиките на Югославия, Гърция, Турция и Румъния и се сравнят с жалките стойности на България по същото време много е очевидно че не никога не сме били това, за което сме се мислили. Все едно колибрито да се сравнява с орела.Единственото по-съществено енергийно предназначение на България беше да пренася ток от една съседна държава към друга и между другото продаваше на малка загуба част от електрическото си свръхпроизводство.Всичко останало е мит. Предлагахме изгодни цени и ни ползваха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
Императорът
преди 12 години
Само к*етен може да твърди, че можем и трябва да разчитаме едва ли не само на ВЕЦ - при това засушаване. Пълна глупост е, че България е страна, богата на водни ресурси.Вярно е само, че вече не сме енергиен център на Балканите - заради родоотстъпническата политика през последните 20 години.3 - зависи от визията ти за бъдещето на Отечеството ни. Ако тя е да възродим икономиката и да обърнем демографските процеси - строежът на енергийни мощности е нещо неизбежно - и колкотопо-скоро, толкова по-добре.Ако България ще продължи да се мангализира и срива икономически, няма смисъл от подобни инвестиции, защото *** фабрика не строи и ток не плаща.Мен пръвият вариант по ми допада. По-добре е да се строят ВЕИ и ядрени реактори и да се спрат пушливите ТЕЦ-ове. Не съм против ВЕЦ, но те имат само спомагателна функция - гръбнакът на Българската енергетика атомен трябва да е. 2 блока на АЕЦ Белене и нови два в АЕЦ Козлодуй - междувременно да бъдат пуснати 3 и 4 блок до изтичане на срокът им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
valentin11058030
преди 12 години
голям продажник,за да си независим ти трябва производство а такива продажници им трябва разтрел,не случайно комунистите през 1944 са ги клали такива но за съжаление не са успяли да ги изчистят всичките
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 12 години
Добре ни сваля на земята г-н Белелиев . Много добре поддържания мит че сме енергиен център , та затова имаме интерес от все нови и нови мощности обрича България на огромни капиталови разходи . Какъв център и фактор сме като сме 100 % зависими от внос както на суровини така и на технология за цялата ни енергетика ? Добре поддържаните митове спомагат заинтересуваните да печелят огромни средства :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
ale1
преди 12 години
Д. Белелиев: Мит е, че България е енергиен център на Балканите----------------------БГ е страната на митовете ;)1- най-интелигентни след евреите2- най-красивите жени3- най-гостоприемни4- най-образовани5-.............и до "65 " - файдата е нулева ----------американците казват : " ако си НАЙ.... - къде са ти парите" ?-----ако нямаш пари - значи .... пак си НАЙ........ , но най ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 0
kranc_mk
преди 12 години
Да не мъча хората.Ето списък с мощностите в България:http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_power_stations_in_Bulgaria
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 4
kranc_mk
преди 12 години
Г-жо, аз като не специалист а като запознат мога да обясня и приложа набързо малко по компетентна информация:http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_BulgariaТука можете да прочетете какви мощности има в България в момента.Това са същите мощности без 4 блока на АЕЦ-а който са от соц време.Тогава имаше тежка енергоемка индрустрия и 9млн калпака.Сега няма индустрия и сме 7 млн калпака.В момента се струят спекулативно още "зелени" мощности, а население почти няма или не консумира.Искаме да строим нов АЕЦ, и АДЖАБА КЪДЕ ЩЕ ОТИДЕ ТАЗИ ЕНЕРГИЯ И ЗА КАКВО НИ Е ТОЛКОВА МНОГО?ОБЯНСЕТЕ МИ?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
katja
преди 12 години
Уважаеми, читателю, странно гневен тон за човек, който ако има достатъчно подробна информация, опровергаваща поднесената от инж. Белелиев, би могъл да ни я предостави. Очакваме с интерес!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
Бате Пешо
преди 12 години
Kaто нямаш информация колко и за къде изнасяме що дърдориш глупости???Поредния който говори едно към гьотере.Заспал сънувал нещо и на другия ден го разказва като факт.Инвестор айде моля ви се по сериозно.И спрете да каните някой щото бил директор.Това че е директор не го прави специалист.Всеки в тази държава започна да говори каквото му дойде на езика без всякаква връзка с главния мозък.http://***.tso.bg/default.aspx/mezhdusistemni-obmeni-plan/bg
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още