Председателят на Асоциацията на преработвателите на пчелен мед в България Драгомир Драганов е в бизнеса с биопродукти повече от 12 години.
Като управител на фирмите „Герада“ и „Истър екоконсулт“ той има договори с над 200 пчелари и производители на диворастящи и култивирани плодове, които се занимават с конвенционално и биологично земеделие. Благодарение на добрата организация почти цялото производство намира пазари извън страната.
За състоянието и перспективите на природосъобразното земеделие и животновъдство в страната разговаряме с експерта Драгомир Драганов.
- Може ли да направите аналогия с първите години от въвеждането на биологичното производство в страната и сегашното състояние на сектора, и доколко фермерите преодоляват проблемите със сертифицирането?
„Герада“ беше първата фирма, която създадохме през 1996 г., специализирана в производство на мед, пчелни продукти и орехови ядки. Две години по-късно започнахме трансформацията й към биопоризводство и от 2000 г. имаме сертификат за производство на пчелен мед.
През 1998 г. ние бяхаме първите, които привлякоха в България германската консултантска компания „Лакон институт“, което по онова време обаче беше трудно.
Тогава германците не знаеха нищо за България, или по-скоро разполагаха с негативна информация. Страховете им бяха свързани с последиците от аварията в черонобилската атомна централа и близостта на АЕЦ „Козлодуй“.
Когато ги поканихме в България, те ни поставиха условие, че ако това, което им предложим, не им хареса, няма да сключват договор, а разходите за визитата ще останат за наша сметка. След посещението си обаче, те останаха очаровани от България и така вече дванайсет години.
За този период броят на хората, които работят като подизпълнители по нашия проекти, постепенно нарасна и днес вече имаме договори с близо 200 пчелари. Ние осигуряваме сертифицирането на продуктите и съвместно с “Лакон“ извършваме задължителните проверки на всеки кошер. По този начин се гарантира качеството на всяка изнесена партида.
Преди да влезе в нашето предприятие, всяка партида се проверява. Независимо от това има последващ контрол и на преработените продукти, след което те се изнасят. Всички проби се проверяват само в германски лаборатории, основно работим с „Интерфууд сървисиз“.
Трябва да призная, че сме много консервативни при избора на пчеларите. Първоначално работим с тах като конвенционални пчелари и ако районът предполага да се прави биоземеделие, ние постепенно ги предразполагаме да променят технологията.
Консервативни сме, защото европейските изисквания за качеството са изключително високи и ние не можем да рискуваме с хора, които нямат нагласата да спазват тежките процедури при производството на биомед. Знаете, че при него не се използват изкуствени препарати срещу вредителите и всичко се прави, както са го правели пчеларите преди векове.
преди 12 години Някои може ли да ми каже като сме на един общ пазар и има субсидии за една част от него а за друга-не , това води ли се за нерегламентирана помощ или не .А сега да си представим , Че помощта стане за бедните-какво ще кажат богатите. Но маи още си е в сила израза: Да го ......... БЕДНИТЕ.Няма ли адвокат които да се наеме и да защити правата -все пак се нарушава основен принцип и това води до фалит цели отрасли.Е после не се чудете каква с тази криза,защо ядем само ***.Стоят си пичовете горе на високо и не могат да проумеят проблемите на тия дето ги избират.Поне ще се погрижат за кучетата.А дали сме общество което се е погрижило за хората.Нека живеят те като кучета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ахаха, сладуранчо сладък!Естествено, че ще има нерегламентиран износ. Не може при положение, че имам пазар на акациевия мед в чужбина по 10 лв., вие да ми го изкупувате на 4,20 лв. и аз да го давам на вас. Пък като знам какви са и наказателните клаузи в договорите ви - не, благодаря:) При всички положения е по-добре да се сертифицирам директно, без разните там условности, поставени от Вашата фирма.П.П. Ефективния полет на пчелата е до 3 км.. Именно и това разстояние е заложено в Наредбата за биологично производство. Не е необходимо да се ходи чак в горите Телилейски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И аз познавам млад човек занимаващ се с пчеларство , но в момента не се занимава сериозно както преди , просто няма изгода и логично си губи времето , почти няма пазар (добре че п.мед има голяма трайност) търсенето е слабо , той няма търговски опаковки , т.е. гледа да продава на едро (не му се занимава на дребно , въпреки , че той самия не е много голям производител и т.н.) .... , да не споменаваме други агро сектори. проблеми да искаш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години субсидиите да са 70% от тези в ЕС, когато заплатите станат 70% от тези в ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Баща ми се занимава с пчеларство , и тая година за пръв път получават субсидии при това правителство. От предишните с приоритетите не е взел и стотинка . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ..........................ако субсидиите са 70% от тези в ЕС-----------------------Ако Левски е бил с кецове а Ботев с каска , ако , ако.........територия и население-съществуващи в условно наклонение отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ще има, та... но на сегашното правителство явно НИКАКВО производство не му е приоритет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Като гледам министъра на земеделието (и преходните министри също), скоро няма да е..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар