Д-р Динко Младенов е един от пионерите в частната медицина в България. Той е лекар с 29-годишен стаж, от които 20 години само в частната медицинска практика. Започва с 30 000 германски марки и днес има болница в Пловдив, която оценява на над 3 млн. евро. Стартира с банков кредит за покупка на медицинска техника при 63 процента годишна лихва. Оттогава до днес продължава да разчита на банкови кредити и да реинвестира печалбата в дейността си.
Клиника "Медикус алфа" е съчетание от Медико-дентален център и Хирургична болница и работи на денонощен режим от откриването си през 2001 година. Съчетава доболнична и болнична помощ. В нея има 38 болнични легла. До 2010 година не работи със здравната каса.
Не мисля, че икономическата жизненост на болниците е свързана само с техния размер. По-голямо значение има качеството на болницата, а не големината им. Пациентите не избират къде да се лекуват в зависимост от това дали болницата е малка или голяма, а там, където очакват или е доказано, че ще намерят по-добра медицинска услуга.
Първоq не е във възможностите на всяка болница. Различното качество на медицинските услуги струва различно. И е невъзможно всички да получат лечение на най-добро ниво, просто защото някои болници не го предлагат, а така също не всички пациенти могат да си го позволят. Моята цел е да развиваме високотехнологична медицина, инвестирайки във високи технологии. Тези инвестиции се заплащат от крайния потребител – в случая пациентите на "Медикус алфа". Но е факт също така, че практиката на клиниката ни бе изцяло на частни начала само допреди две години. Сега вече работим и с НЗОК, но на пазара очевидно има място и за лично платената услуга – за доболнична и за болнична помощ.
В началото хората идваха при частния лекар, за да им обърне повече внимание, за да ги обслужи по-добре. Мисля, че сега отново търсят същото, но са и по-взискателни. Честно казано имал съм периоди на неразбиране, имал съм периоди на трудна икономическа макросреда. Напоследък като че ли сме навлезли в период, в който има все по-високо доверие, но и повече очаквания от частната медицина.
Медицинските заведения с дълг от 3 до 80 милиона лева към доставчици например, какви са? Не са ли на практика фалирали? Защо да се притесняваме когато се откриват частни болници – ако не са си направили добре сметката, си отиват. За притеснение е, че държавни и общински болници, които са във фактически фалит, продължават да работят и да трупат загуби, които се плащат от всички нас. Обяснението за липсата на реформа е, че промените ще са непопулярни. Но решението е повече пазар, по-малко държава в здравеопазването.
Има частни заведения, които селектират пациенти. Да, това не може да се отрече. Но така е по цял свят. В България само спешната помощ е достъпна за всички, независимо дали се осигуряват здравноq или не. Страната ни има много нисък относителен дял на здравен бюджет от брутния вътрешен продукт. И порочният кръг се затваря – не достигат пари, но тези, които ги имамеq ги изразходваме неефективно. Като сме приели, че има здравен морал към неосигурените, не сме ли допуснали, че постъпваме неморално към тези, които се осигуряват? Тези, които се осигуряват и са здрави, плащат за тези, които са болни и не се осигуряват.
преди 12 години Крайно време е да им се иземат всички легла ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар