IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Христо Илиев: Семейните фирми са едни от най-стабилните по време на криза

Фамилният бизнес генерира най-ниска фирмена задлъжнялост и ползва най-малко банкови кредити, посочва президентът на Сдружението на фамилния бизнес в България

08:04 | 02.03.12 г. 10
<p>
	Христо Илиев, президент на Сдружението на фамилния бизнес в България. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Христо Илиев, президент на Сдружението на фамилния бизнес в България. Снимка: Личен архив

По данни на Световната организация на фамилните фирми 60 на сто от всички компании в глобален мащаб са семейни. В България фамилните компании се развиват сравнително отскоро и имат дял от около 45 на сто от бизнеса у нас.

Статистиката обаче показва, че въпреки това фамилният бизнес само за миналата година е реализирал оборот от 38 млрд. лв. За предизвикателствата пред тези млади компании и за приноса им за икономиката на страната разговаряме с Христо Илиев, президент на Сдружението на фамилния бизнес в България.

През 1993 г. Христо Илиев създава компанията за недвижими имоти "Адрес", а през 2005 г. основава Фортън Интернешънъл, партньор на Cushman & Wakefiled за България, Сърбия и Македония. Член е на борда на Форума на Българските Бизнес Лидери (BBLF) за втори мандат.



- Г-н Илиев, терминът фамилен бизнес не е много популярен в България. Бихте ли разказали повече за този млад бизнес и за сдружението, което обединява семейните компании!

Сдружението на фамилния бизнес в България обединява български компании със семеен характер*. Създадено e през 2007 г. и в момента има 40 компании членове. През 2010 г. фамилните компании у нас са реализирали оборот от 38 млрд лв., а заетите в тези фирми са били една трета от работещите в частния сектор у нас.

Фамилните компании у нас развиват дейност в почти всички сфери на икономиката, като почти половината от фамилните фирми са в областта на търговията и услугите. Данните за 2011 година предстои да бъдат обобщени в средата на гази година.

- По данни на националната статистика почти половината от фирмите в България са семейни. Какво означава това за икономиката на страната?

Действително проучване на Националния статистически институт показа, че 42% от фирмите у нас са семейни, което прави общо 156 хиляди. За икономиката ни това означава, че фамилният бизнес е изключително важен за България и приносът му е точно толкова съществен за производителността на труда, колкото и в други държави.

Погрешно е разбирането, което съществува в България, че семейните компании представляват само малки и дребни търговци. Истина е, че все още у нас семейните фирми нямат традициите, които тези компании имат по света. Но данните за оборотите, произведената продукция и работните места, които семейният бизнес осигурява говорят, че той има сериозно присъствие в икономиката.

Сега обаче пред фамилните фирми на дневен ред стои един много важен въпрос, а именно за това как да предадат щафетата на следващото поколение. В противен случай те са застрашени.

- Защо въпросът за приемствеността е толкова важен?

Основният проблем е, че семейните фирми в България са много млади. По-голямата част от тях са основани след промените у нас и все още се управляват от първото поколение на създателите на бизнеса. В един момент обаче се налага бизнесът да бъде предаден и продължен. Ако приемниците нямат необходимата подготовка това може да създаде големи проблеми.

В останалите държави семейният бизнес е с история и традиции, там нещата са улегнали в годините и въпросът с приемствеността не е проблем. Но в България за фамилните компании съществува още една тема – как да подготви следващото поколение.

Въпросите, които стоят на дневен ред са дали младите ще участват в собствеността или в управлението на фирмата и в коя част на мениджмънта ще участват. Дали има интерес от тяхна страна да работят в компанията и други подобни въпроси, които трябва да се дискутират своевременно.

Ако тези въпроси не се обсъждат отрано и не се предприемат стъпки в тази посока, то в момента, когато се налага предаването на бизнеса на следващото поколение може да се окаже, че то не е подготвено и всъщност над бизнеса надвисва заплаха. На практика това важи за 42% от фирмите у нас.

Последна актуализация: 13:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 0
LLP
преди 12 години
Няма как да се разбере от коя фамилия е....Но определено е към по-едрите : - )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
А най-стабилни, семейните фирми на всички бивши членове на БКП, включително и "семейните" фирми на самата БКП. Жалко! А иначе, е логично в период на криза малките и гъвкави фирми, каквито обикновено са семейните, да се приспособяват добре на променящ се пазар. Там влияе и фактора на пристрастност и реален принос с работа, без мрънкане, крадене и клинчене....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
BOBAN1
преди 12 години
MILOM Гарантирам ти,че няма нищо общо с Георги Илиев и тези структури.Ако това визираш де.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Много са стабилни въпреки усилията на държавата да затрие дребния и среден бизнес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
melon
преди 12 години
Интересно към коя фамилия е господина:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
BOBAN1
преди 12 години
Е ясно е ,че е техническа грешка това..Веднага се хващате за глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
Mupo
преди 12 години
"а заетите в тези фирми са били 11 хиляди души, или една трета от работещите у нас." 3x11 000 = 33 000 работещи в България ?!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още