- Бизнесът отдавна настоява и за ефективни действия срещу сивия сектор. Какви промени предлагате в това отношение?
По предложение на браншовите организации засилваме контролните функции на агенцията по лозата и виното, които освен върху производството и преработката на гроздето вече се разпростират и при търговията с вино и спиртни продукти. Целта е все повече да ограничим сивия сектор в бранша.
Необходим е пълен контрол от лозето до магазина и ресторанта, така че да пресечем нелегалната търговия.
Виното може да се търгува и в наливно състояние, не е задължително да бъде бутилирано като спиртните напитки. Затова при проверките ще се изискват анализните свидетелства за годност на виното, документите за произход на гроздето, от което виното е произведено, така че гарантираме сериозен контрол.
Регионалните структури на агенцията имат подробна информация за лозарите, така че сверките могат да бъдат направени в рамките само на един ден.
- При обсъждането на проектозакона браншовиците обявиха, че сивият сектор при спиртните напитки заема 60% от пазара. Това реално ли е?
Не мога да отговоря на този въпрос, защото не наблюдаваме производството и пазара на спиртни напитки.
Ситуацията със селските казани и нелегалните канали, по които се продават наливни спиртни напитки, особено в някои малки заведения, са болна тема за всички производители, но там агенцията по лозата и виното няма контролни функции. Водещи са министерството на икономиката и агенция „Митници“, които засилиха контрола.
Данъчните складове са под контрола на митниците, а те въведоха редица административни мерки при контрола. В проектозакона санкциите за нелегалното производство и търговия са завишени и силно се надявам в скоро време този проблем да се неутрализира.
- Проектозаконът предвижда значителни санкции за незаконно засадените лозя. Имате ли данни колко са тези лозя в страната?
В европейските регламенти е заложено изискването за строги санкции и задължително изкореняване на нелегално засадените лозя и ние сме длъжни да въведем това законодателство, въпреки че то не засяга българските лозари.
Причината е проста - в България няма незаконни лозя и аз го гарантирам, защото познаваме състоянието им.
Агенцията поддържа регистър на лозовите масиви плюс национален резерв, които са създадени след задължителни физически проверки на място.
Еврорегламентът от 2008 г. има по-скоро превантивен характер, защото санкциите за незаконното засаждане са драстични. Освен че стопаните трябва за своя сметка да ги изкоренят, те плащат и глоба от 12 хиляди евро на хектар лозе.
Територията на страната не е голяма, размерът на лозовите насаждения също – те съставляват 75 хиляди хектара и са включени в нашата информационна система. Нашият контрол е почти всекидневен, така че трудно може някой самоволно да засади ново лозе.
Още повече, че и с новия закон остава забраната за ново засаждане на лозя освен в случаите на изкореняване и презасаждане и засаждане с права от националния резерв. Не говоря за новите лозя от близо 120 хил. дка, които бяха засадени през последните години на мястото на изкоренените стари лозя.
За винения сектор тези инвестиции бяха от голямо значение, защото благодарение на европейските програми успяхме да обновим не само насажденията, но и да въведем много нови сортове, което се отрази и на качеството на виното.
преди 12 години за мен скупото вино не е обосновано като цена има един момент когато цената е спекулативна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Вино има хубаво и за малко пари стига да знаеш къде да го търсиш. За 3,00 лв. на литър има много добри вина наливни разбира се. Ако някой го интересува мога да му дам координати, ако искате бутилирано си пригответе от 10,00 лв. нагоре до 50-60 лв. на бутилка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години абе ко въвеждаш глупости дрънкаш......ако го имаше контрола фараон кирил и неговите барони немаше да ги има отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години преди време слушам двама играчи на тема вино си говорят че купуват вино от чужбина и го бутилират с бг етикети защото им се връзвало около 1 лев литъра и било на далавера....така че бг вино само ако е от познат или сам си го правиш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За какъв контрол става въпрос като в момента вино в магазините няма произведено от грозде >>> всичко е химия и само балъците и алкохолиците го купуват отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Г-н Коев , или вие сте некъдърник , или смятате всички във бранша за такива .Много бих искал да ми посочите поне една от мерките които смятате да приложите при контрола на виното от лозето до ресторанта .Изпратих ви линк по който да се информирате за пазара на вино в Русия.Надявам се да го прочетете . Защото почти съм сигурен че не сте го чели въпреки че е побликуван преди година . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години http://***.tamognia.ru/people/articles/detail.php?ID=1539507 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А така..... само така, по Бат Бойковски само ще я карате......ако някой отрасъл само се опита да поеме въздух главата му веднага в кацата.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години като им знаем административния капацитет...май не трябва да очакваме много от тези медийни звезди отговор Сигнализирай за неуместен коментар