Нетната печалба на Българо-американската кредитна банка (БАКБ) е с 21% ръст на годишна база през първото тримесечие на тази година, съобщиха от кредитната институция с мажоритарен собственик Цветелина Бориславова.
Нетната печалба от януари до март е 3,181 млн. лева, като за същия период на миналата година банката отчете 2,633 млн. лева.
От БАКБ уточниха, че за ръста на печалбата на банката влияние оказва и поддържането на ниски оперативни разходи въпреки значителното разрастване на броя на клиентите и техните трансакции.
В банката отчитат, че на фона на нисколихвена среда по кредити и отрицателни лихви на междубанковия пазар и по свръх резервите в БНБ, през изминалото тримесечие БАКБ регистрира устойчив ръст на приходите от лихви.
Това според банкерите се дължи на увеличението на кредитния портфейл, който продължава тенденцията си на разширяване с основен двигател диверсифицирано кредитиране на корпоративни клиенти и малки и средни фирми, на които са отпуснати заеми в размер на 795,024 млн. лева. Ръстът от 15% за едногодишен период значително превишава средния ръст на банковия пазар в страната – 7,4 %.
Нетният лихвен приход в БАКБ расте с 16% спрямо първото тримесечие на 2017 г. Допълнителен принос за добрите резултати има постигнатият спад на цената на финансиране при увеличение на депозитната база.
В сравнение с първото тримесечие на 2017 г. спестяванията на клиенти в БАКБ достигат 1,028 млрд. лева при годишно увеличение от 14%.
Ръстът на броя на клиентите и техните трансакции водят и до увеличаване на нетните приходи от такси и комисионни на банката със 17%.
Привлечените средства в банката растат основно в частта на депозити на граждани с 14% на година, което е много над средното увеличение, отчитано за банковия пазар от 3%.
Положителната динамика се запазва и при капиталовата позиция на банката – с ръст от 6% спрямо същото тримесечие на миналата година. Това е сериозна предпоставка за запазване на тенденцията за растеж на БАКБ и разширяване на кредитния и портфейл, при запазване на показателите ѝ за стабилност и устойчивост, прогнозират в банката.