Анализаторът посочи, че тепърва ще се разбере дали биткойнът може да пробие над 47-48 хиляди долара. По думите му, когато става въпрос за движение надолу, нивото е от 41-38 хиляди долара и тези две нива се считат за ключови.
Според него не може да се предвиди каква новина ще излезе, която ще обърне пазара в определена посока.
Драмалиев смята, че ръстовете на най-популярните криптовалути през последните няколко дни е възможно да се дължат на новината, че три американски щата – Аризона, Мичиган и Калифорния, са предложили законопроекти, които да превърнат биткойна в официално разплащателно средство. Новината, че компанията Intel предстои да навлезе в бизнеса за добив на биткойн, също може да е стимулирала трейдърите да купуват повече.
Експертът потвърди, че Русия също заяви, че ще разпознае криптоактивите като валута. Правителството и Централната банка се споразумяха до 18 февруари да подготвят законопроект, с който криптовалутите да бъдат възприети като валути в Русия, което на практика означава, че те ги регулират, за да може да ги таксуват, и за да може тази индустрия да се развива.
"Това е по-адекватният подход и той ще бъде възприет от повечето държави в света", прогнозира Драмалиев. Индия също съобщи, че няма да забранява криптовалутите, както първоначално твърдеше, а по-скоро ще ги облага с данък от 30%.
"Големи държави, освен Китай, не се обявяват срещу криптовалутите“, посочи експертът и напомни, че криптовалутите са глобални активи – съществуват навсякъде и когато една държава ги забрани, те намират свой дом в друга държава.
Относно критиките, че криптопазарът вреди на околната среда заради огромната консумация на енергия Драмалиев не смята, че биткойнът го прави. Той е категоричен, че има други, съвсем по-безсмислени начини да се разходва енергия, отколкото от това да се защити една глобална разплащателна система, до която всеки има достъп, и която поддържа актив, който не може да бъде променен като брой единици.
Директорът на фондация “Битхоуп" е убеден, че подобрението на енергийно- ефективността на копаенето на биткойна ще произлезе от подобрението на микса от енергийни източници, които се използват в държавите като цяло. „Когато светът премине към по-голям дял възобновяеми източници, то всички копачи на биткойн също ще преминат към тях. Няма нужда в момента да караме биткойн да стане по-зелен“, отбеляза Драмалиев.
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Още от коментара за криптопазара и последните движения може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.