IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Замърсяване, застрояване и наказателни процедури - екологията у нас през 2021 г.

От замърсяването на р. Искър през засядането на кораба "Вера Су" до заявките на новия екоминистър - годината за България бе пълна с предизвикателства

13:22 | 27.12.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Корабът "Вера Су" и опасността от екокатастрофа

На 20 септември търговският кораб "Вера Су" с екипаж от девет души, който плаваше под панамски флаг, заседна в скалите край Камен бряг. На борда му се превозваха азотни торове. Понеже дъното на плавателния съд бе увредено, имаше риск от замърсяване на Черно море в района. Последва организация по разтоварване на кораба при непрекъснат мониторинг на състоянието на качеството на водата. 36 дни бяха нужни на властите да приключат процеса по изтегляне на плавателния съд. Сагата приключи на 26 октомври. Бяха отчетени завишени стойности на амониев азот, но до по-сериозни щети, според властите, не се стигна. Беше възложена и екооценка за ефекта върху флората и фауната в района.

Застрояването по морето и опазването на дюните

Посегателството срещу природата край Черно море и през тази година беше във фокуса на МОСВ и обществото. Въпреки опитите на местно и национално ниво за ограничаване на човешката дейност отново имаше няколко случая на навлизане в защитени зони.

През август беше установено разораване на дюните на плаж "Алепу". Това предизвика реакция на министър Личев. "Това, което природата е сътворила при взаимодействието на море, суша и вятър - а именно дюните, човешка ръка не може да направи или възстанови. Затова нека сме дисциплинирани и много по-отговорни към уникалните обекти на България", призова тогава той в обръщение към гражданите.

Министърът изрази недоволство и от работата на регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ). Заради случая с издигането на строеж на "Алепу" и спора дали на предна линия на плажа се е изграждала подпорна стена или част от хотел бе сменен директорът на РИОСВ-Бургас. В крайна сметка съдът спря строежа.

Наказателните процедури от Брюксел

В началото на ноември стана ясно, че ЕК е завела нов иск в Съда на Европейския съюз срещу България заради това, че не е въведена правилно в националното законодателство чл. 6, параграф 1 от Директивата за местообитанията. Това е във връзка с обявяването на защитените зони по Натура 2000. За да се справи с проблема, служебното правителство изготви промени в Закона за биологичното разнообразие, които обаче следва да бъдат гласувани от 47-ия парламент.

В съдебна фаза са още три процедури - за превишаване на нормите на серен диоксид за територията на Югоизточния район, превишаване стойностите на фини прахови частици и за забавено докладване на данни, свързани със състоянието на морската среда.

В обобщени данни от Министерството беше посочено, че към 29 ноември срещу България са отворени 16 наказателни процедури за нарушение в екологията.

На 10 декември Асен Личев подписа споразумение с Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българска академия на науките за разработване на специфични и подробни природозащитни цели на ниво защитена зона за 22 защитени зони от мрежата "Натура 2000".

Нов министър и нови цели

Малко преди Коледа парламентът гласува състава на новото редовно правителство. За министър на околната среда бе избран Борислав Сандов, излъчен от "Демократична България".

В коалиционното споразумение като приоритети бяха включени затварянето на наказателните процедури, засилване на контрола върху прилагане на законодателството, трайни мерки за подобряване качеството на въздуха, недопускане на незаконни сметища. Като важна задача е поставено и развитието на кръговата икономика - процес, при който бизнес и граждани са стимулирани да рециклират или да използват продукти максимално, за да се намалят отпадъците. Опазването на водите, горите, животинските и растителните видове също е записано като приоритет.

Заради глобалния проблем с климатичните промени и заради "Зелената сделка" Сандов бе определен и за вицепремиер по климатичните политики. Сандов обеща борба с корупцията, повече прозрачност и подобряване на работата на РИОСВ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
todor6104
преди 2 години
Със "еколози" като новия зам. министър на екологията Тома Белев това е резултата. Тях повече ги интересува да няма ски писти отколкото например Искър да е чис.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още