IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задава ли се нова борсова буря заради омикрон варианта на коронавируса?

Инфлационната стратегия не трябва да се изоставя, а да се съчетае с очакванията за повишение на лихвите, пише Цветослав Цачев от "ЕЛАНА Трейдинг"

18:38 | 13.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Chris J. Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris J. Ratcliffe/Bloomberg

Не бива да очакваме дефлация отново, но период на икономическа слабост ще свали темповете на растеж на цените и ще позволи на Федералния резерв да забави темповете на изтегляне на стимулите.

Предстои ли дълбока корекция на борсите?

Такава рецесия от слаб спад на БВП няма да изпрати индексите в мечи пазар, тъй като Федералният резерв няма да има време да качи прекомерно високо лихвите или да изтегли ликвидност, за да натежи върху финансовата система. Пазарът на евродоларови фючърси, които отразяват лихвените очаквания и нямат нищо общо с валутите, ни показва следните окачвания на трейдърите – „грешка“ на Федералния резерв през 2022-2023 г., последвана от намаление на лихвите през 2024-2025 г. Ако пандемията премахне опасността от погрешни действия на Фед или позволи плавно намаление на стимулите, това ще спаси Уолстрийт от неминуем мечи пазар.

Вече виждаме, че инвеститорите преосмислят оценката на акциите. Спадът през последните седмици е много силен при технологичните компании, които нямат печалби или се търгуват на нерационално висока оценка. Причината е, че фонд мениджърите не успяват да бият индексите, като залагат на тези рискови позиции, а не на топ компаниите. Най-точният пример е ARK Innovation на Кати Ууд, която губи 19% през годината спрямо 25% нарастване на S&P 500. Разликата между двата типа акции е много голяма и е причината хедж фондовете да гонят доходност в края на годината, като продават губещите и купуват растящите позиции.

Инвестициите през 2022 г.

По-вероятният сценарий за следващата година е икономически растеж и по-слаба инфлация от пиковите стойности в момента. Федералният резерв ще направи първите стъпки по нормализиране на лихвите, като инвеститорите ще са позитивно изненадани от устойчивостта на икономиката към затягането на мерките. В основата на растежа ще са услугите и отложеното потребление, включително и поради проблемите с веригата на доставките, т.е. хотели, ресторанти, круизни компании и конкретно автомобилната индустрия като пример за пострадал сектор от доставките.

Инфлационната стратегия не трябва да се изоставя. Нейният дял в портфейла може да бъде голям, но е добре да се съчетае и с очакванията за повишение на лихвите. Това означава, че златото не се очертава като добра инвестиция. Парадоксът обаче е в слабото представяне на благородните метали досега през 2021 г. въпреки инфлацията и повдига въпроса дали няма да обърнат посоката си напук на логиката, че растящата доходност на активи прави златото неатрактивна инвестиция.

Банките (при разширяване на спредовете между краткосрочни и дългосрочни ДЦК) и компаниите от добива (високо търсене на суровини) имат потенциал да се представят по-добре от пазара. Сред тях бих отбелязал най-вече големи петролни компании в САЩ, като някои от тях генерират голям свободен паричен поток на акция при цени 60-80 долара за барел петрол. Не само това, но и свободният паричен поток на акция при тях е няколко пъти по-голям от реализираното от водещите технологични компании.

Оценката на акциите има значение. Затова и Цачев очаква значителна разлика в представянето на отделните сектори през годината. Индексите на развитите пазари ще изостанат от подценените книжа на развиващите се пазари и от представянето на силните сектори. Поради тази причина подборът на акции и сектори ще се окаже по-важен за доходността на портфейла, отколкото е сляпото следване чрез индексни фондове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още