IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Intel сменя главния си изпълнителен директор

Боб Суон ще бъде заменен от лидера на VMware Пат Гелсингер

17:45 | 13.01.21 г. 2
<p>
	Боб Суон. <em>Снимка:&nbsp;Ashley Pon/Bloomberg</em></p>

Боб Суон. Снимка: Ashley Pon/Bloomberg

Intel изненадващо се разделя с главния си изпълнителен директор Боб Суон, след като хедж фондът Third Point призова за големи промени в компанията, целящи съживяване на американския производител на чипове, пише Wall Street Journal.

Днес Intel обяви, че Суон ще бъде заменен на поста от главния изпълнителен директор на VMWare Пат Гелсингер, а решението влиза в сила от 15 февруари. Гелсингер преди е работил като главен технологичен директор на Intel.

Боб Суон се присъедини към екипа на Intel през 2016 г., когато стана неин главен финансов директор. Две години по-късно се превърна във временно изпълняващ длъжността главен изпълнителен директор, а през януари 2019 г. формално получи тази позиция.

През декември главният изпълнителен директор на Third Point Даниел Льоб изпрати писмо до председателя на Intel Омар Ишрак, в което заяви, че проблемите на компанията могат да заплашат американската технологична индустрия. Тогава той призова производителя на чипове да обмисли различни възможности, включително да продаде част от придобитите активи и да отдели дизайна от производствените операции – ход, след който Intel ще загуби статута си на водещ американски производител на чипове.

„След внимателно обмисляне бордът реши, че сега е точният момент за тази промяна в ръководството, за да привлечем технологичната и инженерна експертиза на Пат в този критичен период на трансформация на Intel”, коментира Ишрак.

Льоб приветства решението.

Third Point предприе действия в края на една година, в която Intel загуби титлата си на най-високо оценена американска компания за чипове. Същевременно фирмата забави пускането на още продукти. Тя е изправена пред все по-голяма конкуренция от играчи като Nvidia, която успя да изпревари Intel по пазарна капитализация. Intel загуби пазарен дял и заради друг конкурент – Advanced Micro Devices, а за десерт загуби сделката си с Apple и вече не доставя процесори за компютрите Mac.

Intel изостана спрямо Taiwan Semiconductor Manufacturing и южнокорейската Samsung Electronics в надпреварата за производство на по-напреднали чипове. TSMC произвежда полупроводници на договор за някои от конкурентите на Intel, включително Nvidia и AMD.

Миналата година Intel заяви, че ще обмисли дали да не възложи на друг производството на част от най-модерните си чипове. Очаква се през февруари компанията да реши дали сама ще произвежда бъдещото си поколение процесори.

Въпреки предизвикателствата Intel твърди, че очаква да отчете рекодни приходи от продажби за 2020 г., подкрепена от свързания с пандемията скок на търсенето на персонални компютри и облачни услуги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 3 години
това важи за всяка корпорация... обаче финансисите имат връзки и осигуряват държавни грантове и субсидии, за съжаление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
nikiangel
преди 3 години
Когато на кормилото на технологична компания застане финансист, резултата винаги е един и същт. Кратък пик във финансовите резултати, последван от устойчив спад, изоставане в технологиите, загуба на ценни кадри, липса на иновации и т.н. Не знам защо intel са очаквали нещо различно.Сега се усещат с тази смяна, но дали не е вече късно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още