„Концентрацията, която е определяща за износа на ЕС, не може да бъде преодоляна лесно. Европейският съюз заема 22,5% от глобалната търговия с услуги през 2019 г., докато Китай заема само 6%, Великобритания - 8%, а САЩ – 16,3%. Поради този причина по отношение на транспорта, пътуванията, международния туризъм, IT услугите, ЕС е изключително уязвим“, посочи тя.
Проф. Хубенова очерта предизвикателствата, пред които е изправен Европейският съюз. Едно от тях е как той ще преструктурира вътрешната търговия след Brexit, така че да подобри конкурентоспособността си във водещи отрасли на световната икономика и да стане по-автономен.
„В тези условия е изключително важно какво ще бъде участието на ЕС в глобалната търговия с храни да няма спад, да няма забавяне на доставките, да има гаранцията и спокойствието, че страните в глобален мащаб няма да действат по правилото „провалът на другите е мой успех“, защото в редица страни се очертават забрани за износ, има егоизъм по отношение на доставките на медицинските консумативи", коментира икономистът.
По думите на проф. Хубенова тепърва предстоят много усилия по отношение на това, което „страните трябва да направят заедно, а не една срещу друга“.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването „В развитие“ може да видите тук.