IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Covid-19 показа, че САЩ трябва да произвеждат сами жизненоважни продукти

Данъчните реформи ще подпомогнат връщането в Америка на медицински и технологични производства

19:02 | 01.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

След като пандемията от коронавирус завладя света, ние като нация бяхме принудени понякога да разчитаме на други страни за доставки, критични за нашето здраве и благополучие. Трябва да си научим урока. Нашата уязвимост към ненадеждни чуждестранни вериги за доставка на продукти, на които разчитаме, особено в извънредни ситуации, изисква внимание. Трябва да насърчаваме различни местни производители на лекарства и лични предпазни средства, така че да сме по-малко зависими, когато други вериги за доставки се провалят, както стана в Китай по-рано тази година, пише за Financial Times Кевин МакКарти, лидер на републиканското малцинство в Камарата на представителите на американския конгрес.

Умишлено лошото поведение от страна на някои правителства, като това на управляващата в Китай комунистическа партия, може да застраши наличността на определени продукти. Азиатската страна е най-големият износител за САЩ на активни фармацевтични съставки за антибиотици, както и на пеницилин и стрептомицин. Около 75 на сто от разходите на САЩ за антибиотици и 55 на сто от разходите за получаване на ваксина отиват за вносни продукти.

Много от компонентите за съвременните технологии, като полупроводници, транзистори и микрочипове, не са американски. Тези иновации се родиха в САЩ, но производството им се разви по-бързо в чужбина. Например, повечето американски компании за полупроводници проектират и продават чипове. Производството им обаче се възлага на леярни, които са почти изключително разположени в Азия, където Китай инвестира милиарди долари, за да осигури водещата позиция в производството на полупроводници.

Всички това касае общественото здраве, националната сигурност и икономическия просперитет. Добрата новина е, че бизнес лидери и държавни ръководители от години предупреждават за нестабилността на нашите вериги за доставки и би трябвало да са готови да действат. Още по-добре е, че Северна Америка сега предлага най-конкурентния инвестиционен климат, благодарение на споразумението между САЩ, Мексико и Канада, изковано от президента Доналд Тръмп.

Това споразумение укрепва континенталните вериги за доставки, които помагат на северноамериканските икономики да се конкурират в световен мащаб. Сега Конгресът трябва да обмисли решения, които възнаграждават постепенното връщане на веригите за доставки, като същевременно запазват свободното предприемачество. Американският данъчен кодекс трябва да предлага стимули за местното производство, които да отразяват глобалната конкуренция за инвестиции. Пълното приспадане на разходите за данъчни цели трябва да вкючва не само компаниите, които връщат производствен капацитет у дома, но и да се прилага за всички инвестиции от фирми в САЩ.

Последна актуализация: 23:30 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още