IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Литва ще емитира първата държавна криптовалута в еврозоната

Т.нар. LBCOIN ще могат да се обменят директно с централната банка и в частни блокчейн мрежи

22:51 | 02.07.20 г. 5
Автор - снимка
Автор
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка:&nbsp;Tomohiro Ohsumi/Bloomberg</p>

Снимка: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Литва е на път да емитира първата произведена от централната банка дигитална монета в еврозоната, като част от проект за изпробване на поддържаните от държавата цифрови валути и блокчейн технология за ежедневна употреба.

Резкият спад в използването на пари и перспективата над 2,5 милиарда потребители да приемат валутата Либра на Facebook накара централните банки да проучат как могат да издават свои собствени форми на цифрова валута, припомня Ройтерс.

Двадесет и четири хиляди цифрови символа, наречени LBCOIN и базирани на блокчейн технологията, ще бъдат пуснати в продажба през следващата седмица. Всеки токен ще има прикрепен портрет на един от 20-те души, подписали декларацията за независимост на Литва през 1918 година.

„Никой в ​​общността на централните банки не е мислил сериозно за дигиталната валута, преди да разберем, че съществува реална заплаха някой друг да заеме нашето пространство“, заяви Мариус Юргилас, заместник-управител на Централната банка на Литва.

„Трябва да осигурим на обществото това, което то иска“, добави той.

LBCOIN е много подобен на това, което е известно като цифрова валута на централната банка (CBDC), каза Юргилас, поставяйки Литва на челно място в развитието на държавни цифрови валути.

CBDC са традиционните пари в цифрова форма, емитирани и управлявани от централната банка на дадена държава. За разлика от тях криптовалутите, като биткойн, се произвеждат чрез решаване на сложни математически пъзели и се управляват от различни онлайн общности, вместо от централизирано тяло.

„Във време, когато централните банки започват да променят мисленето си за цифровата валута, LBCOIN е може би най-модерната експериментална площадка за тестване на различни прераждания на CBDC“, заяви Юргилас.

Токените на Литва ще се продават в пакети от по шест за 99 евро. LBCOIN ще могат да се обменят директно с централната банка и в частни блокчейн мрежи.

"В момента единственият начин да държите парите, емитирани от централната банка, е да държите физическите пари", каза Юргилас.

Пандемията от коронавирус ускори развитието на CBDC, тъй като подтикна милиони хора да се обърнат към безкасови плащания, заявиха през юни централните банкери на Литва.

Централните банки ще въведат CBDC внимателно, за да избегнат фрагментирането на финансовата и паричната система, заяви през юни Беноа Кьоре, ръководител на иновационния център в Банката за международни разплащания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:28 | 13.09.22 г.
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 2
Petar2015
преди 4 години
След няколко години и другите държави ще направят същото. Позволява автоматичен контрол на парите на населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
дядя Вова
преди 4 години
И каква е файдата от тая вопиюща глупост?!Електронни разплащания бол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
Ivan N.
преди 4 години
Изобщо защо бих си купил тези coin-и? Стойността им ще скача ли? Файдата, че Латвийската Централна банка ги приема. Аз предлагам специализираната прокуратура да емитира крипто, което е основано на златото, което са задигнали осемте джуджета. The Eight dwarfs coin...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
abdul
преди 4 години
"частни блокчейн мрежи"Това нещо като onecoin ама без ружа ли е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 1
khao
преди 4 години
Резкият спад в използването на пари и перспективата над 2,5 милиарда потребители да приемат валутата Либра---нема такава переспектива!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още