IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Димитър Манолов: Извънреден труд да се полага само при заплащане

За 15 години се загуби инерцията на преговорите за минималната работна заплата, коментира президентът на КТ "Подкрепа"

11:49 | 30.06.20 г.
Димитър Манолов: Извънреден труд да се полага само при заплащане

Над 100 хиляди работници вече са подкрепили подписката, внесена от КНСБ и КТ "Подкрепа" в парламента.

Манолов напомни, че се води диалог с работодателите и за договаряне при заплащането на нощния труд като функция от минималната работна заплата. Целта е МРЗ да се изчислява по икономически сектори, а нощният труд да се доближи до реална икономическа оценка.

"Извънредният труд в България е толкова евтин, че той провокира към злоупотреби с полагането си. Създава възможности за нелоялна конкуренция между стопанските субекти", смята синдикалният лидер. Той информира, че това е било тема на разговор с работодателските организации при последната им среща.

Димитър Манолов посочи, че нощният труд трябва да бъде определен спрямо някаква величина и това може да е работната заплата. Той е категоричен обаче, че държавата не може да си го позволи в рамките на тази година в сектори като здравеопазване, системата за сигурност, транспорт и енергетика.

Според синдикалистът "добрата новина е, че след като се предвижда заплащането на нощен труд да е функция от МРЗ" с работодателите има напредък и скоро може да завършат преговорите за механизма, по който ще се договарят минимални работни заплати по икономически дейности.

Манолов прогнозира, че една минимална работна заплата обаче ще продължи да определя правителството, защото "скоро не се очаква разбирателство между работодатели и синдикати. Той напомни, че предложения как да се промени МРЗ КТ „Подкрепа“ има от 2005 г. и от тогава 15 години се е загубила инерцията на преговорите.

По темата за енергетиката и резервите на България по отношение на зеления преход, той предупреди, че спиране на работа на мините и въглищните централи в Маришкия басейн ще има опустошителен ефект със загуба на работа за 120 хиляди служители по линия на веригата на доставките.

Димитър Манолов смята, че диалогът с Европейската комисия е неефективен, защото е догматичен.

Председателят на "КТ Подкрепа" заяви също, че е необходим позитивен генератор на идеи за развитие и въглероден преход в българската икономика, какъвто все още няма.

Как се променя философията на мярката 60 на 40 след извънредното положение? Какви промени трябва да се направят в Кодекса на труда? Трябва ли заплащането да се съобразява с региона, в който се произвежда? Кога ще се случи икономическото възстановяване?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:41 | 12.09.22 г.
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още