Италианските купувачи може да развържат кесиите си с отварянето на обектите за търговия на дребно в понеделник, но много от 2,7-те милиона търговци в страната казват, че нямат особени поводи за радост, предава Bloomberg.
„Кредиторите ми ще ме нападнат веднага щом вдигна герсовете си“, казва Джулио Антиколи, имайки предвид тежките порти в средновековен стил, използвани за защитата на някои витрини в Рим. „Няма никакви пари в касата“, допълва той.
Антиколи, чието семейство продава дрехи в италианската столица от един век, отбелязва, че блокадата в Италия заради коронавируса вече е нанесла твърде много щети на икономиката. Магазинът му на „Виа Сомалиа“ близо до елегантната Villa Chigi ще остане затворен.
„Как мога да отворя отново без никаква гаранция, че дълговете ми и поне част от данъчните ми плащания няма да бъдат замразени?“, казва 57-годишният Антиколи, който оглавява протест на собственици на магазини, твърдящи, че правителството не е подкрепило малкия бизнес.
На фона на критиките, че обещаната помощ не стига до малките компании, партньори в коалиционното правителство и местни политици призовават премиера Джузепе Конте да ускори разхлабването на националната блокада, която навлезе в третия си месец. Италия
Губернатори на области убедиха премиера да ускори отварянето на баровете, ресторантите и фризьорските салони за днес вместо първоначално планираната дата 1 юни.
Андреа де Марко е един от собствениците на малък бизнес, чакащи помощ от държавата. Въпреки че кандидатствал за заем и подкрепа за предотвратяване съкращаването на служители, „не получих нищо, нула“, казва той. Де Марко изчислява, че магазинът му за обувки на „Виа Фратина“, една от най-оживените търговски улици в Рим, е загубил 80 хил. евро (86 500 долара) по време на блокадата. „Сигурен съм, че никога няма да си върна парите“, допълва той.
Въпреки това де Марко отваря магазина си днес. „Аз съм предприемач и ще опитам да устоя. Но да си кажем честно, за много хора и семейства купуването на нови обувки няма да е приоритет за известно време“, казва 44-годишният мъж.
През уикенда Конте призна за възможни негативни последици от ускоряването на смекчаването на националната блокада от понеделник, но обеща да продължи напред. „Поемаме пресметнат риск, съзнаваме, че кривата на заразените може да нарасне отново“, заяви Конте пред репортери в Рим в събота. „Трябва да приемем това, в противен случай не можем да рестартираме икономиката“, допълни той. В неделя Италия регистрира най-ниския си брой починали от коронавирус от 9 март насам.
преди 4 години Намирам за безполезно след споменаването на сума в евро (80 000 евро) да се дава и в долари (865 000 долара).Или ги обърнете в левове или в рубли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар