IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Урокът, който научихме от Zoom

Предоверяването на лесни за използване приложения може да ни донесе купища проблеми

23:14 | 09.04.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Getty Images</em></p>

Снимка: Getty Images

Откакто всички започнахме да работим от домовете си заради пандемията от коронавируса, получих безброй покани за срещи в Zoom – приложението за видео разговори. Аз не се включвам в тези разговори и то не защото косата ми е пораснала срамно много, а заради фундаменталния проблем, който имам със Zoom, пише Браян Чен за The New York Times.

Той подчертава, че разбира защо Zoom стана толкова популярен по време на пандемията. Компанията създаде приложение, което е безплатно и лесно за използване. Дори приятелите и близките ни, които нямат особени технически способности, могат да се присъединят към среща в Zoom само с един клик върху линк, а след това - voilà – на екрана се появяват познати лица и можете да започнете разговора.

Поне 200 млн. от нас, отчаяни да виждат хора извън домовете си, сега използват Zoom, спрямо 10 млн. души само преди няколко месеца. Мнозина от нас го ползват безплатно, макар че Zoom има и платен продукт. За много от нас е ключово да се виждат и чуват с приятели и роднини.

Само че през последната година Чен внимава с това приложение. Zoom имаше немалко проблеми с поверителността в този период, които се проявяваха доста често. Тези проблеми включваха слабости, които позволяваха закачването на зловреден софтуер в Zoom и следене на нашите уеб камери. Проблемите с основни практики за сигурност достигнаха кулминацията с т.нар. „Zoombombing”, когато тролове се намесваха във видео срещите на потребители и ги бомбардираха с неподходящо съдържание, като порнография.

В публикация в блога на компанията миналата седмица главният изпълнителен директор на Zoom Ерик Юън се извини за всички грешки и заяви, че скорошните проблеми в по-голямата им степен са били адресирани. Компанията обеща да се фокусира върху оправянето на уязвимостите в сигурността и поверителността в следващите месеци, като в сряда представи плана си.

Ако имате дежа ву за всичко това, не грешите. Това е така, защото се оказваме в една и съща ситуация отново и отново, като се фокусираме върху лесни за използване технологични продукти, които имат проблеми с опазването на данните.          

Не много отдавна преминахме през същото с Ring, звънецът с камера - друг продукт с грабващо име. Ring, която е собственост на Amazon, стана популярна в друга неприятна ситуация: скок на кражбите на пратки. Беше лесно за инсталиране решение, но въпреки все по-големия брой добри отзиви от потребители, Ring се оказа в центъра на куп скандали, свързани с поверителността, включително в случай, в който камерите Ring на няколко семейства бяха хакнати.

Трябва да научим един урок. Когато компания се провали в опазването ни, просто не трябва да продължаваме да ползваме продукта ѝ и да казваме на хора, които са ни близки, да го ползват, само защото е лесен за употреба. Веднъж загубили сигурността си, трудно успяваме да си я върнем обратно.

„Това е въртяща се врата“, твърди Матю Гуардиля, анализатор в Electronic Frontier Foundation. „Когато дадете данните си на една компания, нямате идея кой друг ще има достъп до тях...“

Със сигурност сега топката е в Zoom, а не у нас, а компанията трябва да се справи с проблемите си със сигурността. Ние обаче можем да оказваме натиск върху компанията, като не приемаме ситуацията. Ако използвате Zoom, правете го внимателно и при засилени настройки за сигурност.

Какво да правите? В тези трудни времена мнозина нямат по-добра опция от това да ползват точно този софтуер, така че имайте тези стъпки наум, когато го правите.

По-безопасно е да ползвате Zoom на мобилни устройства, като iPad или телефон с Android, отколкото на персонални компютри Mac или такива с Windows. Мобилните приложения оперират в една по-стриктна среда с ограничен достъп до данните ви. В допълнение, приложенията, предлагани в App Store или Google Play, преминават процес на одобрение от Apple и Google, който включва проверка за уязвимости.

Освен това се уверете, че включвате настройките за сигурност на Zoom, като поставянето на пароли за срещи, за да предотвратите Zoombombing на сесиите си.

Не на последно място, внимавайте какво би означавало да кажете на други с по-ниска сигурност на данните да ползват този софтуер. Опитайте се да избягвате ползването на чувствителни материали и провеждането на срещи, свързани с обсъждането на търговски тайни.

Ако сте притеснени за сигурността си, опитайте някоя алтернатива. Има видео чат платформи от компании с по-добра репутация, като Hangouts на Google, Webex на Cisco и FaceTime на Apple. Те може да не са толкова прости за използване като Zoom, но работят и ще ви притесняват по-малко.

Чудесният за използване продукт не е достатъчен, ако не може да защити сигурността ни. Много хора изглежда вече са научили този урок. Компании като SpaceX  например вече забраниха на служителите си да ползват Zoоm.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още