Ако нещата се развиват добре с последната пълна година на канцлерство на Ангела Меркел, тя отново ще се появи пред всички като израз на силата, която подрежда света в ред, не на последно място и заради успешно председателство на Съвета на ЕС.
Ако обаче нещата се объркат, тя ще бъде изобразена като политик, който се опитва да се противопостави на риска от превръщането си в „Lame Duck“ със смели проект, които обаче се топят като лед в чаша с уиски.
Берлинската декларация за Либия, която бе приета в неделя, може да бъде точно това - ангажимен от страна на Великите сили и участниците в гражданската война от 55 точки, с който да не допускат оръжие в северноафриканската страна.
Странно е само, че ексклузивната новина от покрайнините на река Шпрее не бе отразена подобаващо от международните медии. А може и да не е странно. Защото и външните министри на ЕС, които днес ще обсъждат споразумението без практическа стойност, бързо ще открият две неща: че едно ембарго няма да направи нищо, за да промени факта, че в Либия вече има много оръжия - и че подписването на един документ е много по-лесно, отколкото да накараш т. нар. Masters of War да се осъзнаят и да го спазват.
Вижте още и във видео материала!
преди 4 години Бойчо, като ше се ровиш в го вното Либия и ше прайш рецензии на участниците в омиротворяването, па да беше споменал вкратце и кой и защо докара Либия до това дередже... ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Събитието не беше отразено подобаващо защото нямаше скандали, заплахи и мегаломания. Лидери на държави които са във конфронтация от години, се събраха и тихо и спокойно се опитаха да договорят мир. Това не се харесва на медиите, те искат шум, кръв и война, това се продава, това се чете, това се коментира. Обикновенно хората обвиняват лидерите за войните и несправедливостите в този свят, но всъщност лидерите са олицотворение на самите тях, на човешката природа която от как свят светува винаги е водила войни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар