Японският технологичен концерн Fujitsu обяви, че ще свие европейските си операции, докато подготвя сериозно преструктуриране на целия си бизнес. В рамките на тазгодишния Fujitsu Forum в Мюнхен - най-важното събитие за клиентите в Европа, което се провежда от 7 до 8 ноември 2018 г. под мотото „Co-creation for Success“, водещи мениджъри на компанията обявиха, че компанията ще свие операциите си в Европа, признавайки, че резултатите ѝ на Стария континент не се появяват толкова бързо, колкото би желала.
Fujitsu ще има само двама изпълнителни директори на борда: президентът Тацуя Танака и директорът Хидехиро Цукано. Компанията свива наполовина броя на членовете на Борда, като като девет от тях го напускат в края на календарната година. Компанията също така консолидира множество бизнес единици, за да опрости управлението и, без съмнение, да намали някои разходи.
Fujitsu ще намали и броя на висшите си мениджъри наполовина в опита си да преструктирира компанията и да повиши оперативния марж на печалбата до 10% през 2020 г. Към момента той възлиза на 4%.
Говорейки на пресконференция в рамките на Fujitsu Forum в Мюнхен, на което присъства представител на Investor.bg, президентът Тацуя Танака обрисува представата за бъдещето на бизнеса в Европа като „ориентирана към услугите" компания.
Танака потвърди, че Fujitsu все още осъществява „драстични структурни реформи за подобряване на маржа на печалбата". Сред тях влиза и обявеното преди дни закриване на европейската фабрика за компютри в Аугсбург на фона на опитите на компанията да свие значително разходите си и да съсредоточи операциите си в Япония.
Преди месеци се появиха първи спекулации за плановете на японците за закриване на фабриката в германския град, която се фокусира върху производството на лаптопи и персонални компютри. Очаква се до 2020 г. да бъдат закрити 1800 работни места. Припомняме, че преди години Fujitsu продаде 51% от бизнеса си за компютри на Lenovo за около 157 млн. долара. Според германски медии е възможно поне 100 служители от завода на компанията да протестират в сряда или четвъртък по време на провеждането на форума.
Според данни на японската компания фабриката в Аугсбург е последният останал завод за компютри в Европа. Досега там се произвеждаха преносими компютри и системи за съхранение. След силния процес на концентрация в бранша през последните години вече има малко производители по целия свят.
Apple, Dell и HP са единствените западни компании в този сегмент, като и трите са американски. Останалите играчи са в Източна Азия: Освен Fujitsu на пазара са и тайванските конкуренти Acer и Asus, както и Lenovo от Китай и южнокорейските компании Samsung и LG. Siemens в Германия - бивш партньор на Fujitsu - и бившата компания Nixdorf, базирана в Падерборн, отдавна напуснаха пазара.
Пазарът е силно конкурентен, а маржовете на печалба - ниски. Традиционните настолни компютри се считат за „застрашен вид“, а продажбите се сринаха през последните години. Освен това американската консултантска компания IDC, специализирана в анализи за компютърната индустрия, очаква и броят на таблетите да се срине през следващите години, докато продажбите на преносими компютри могат да се увеличат, но само в много ограничена степен.
Fujitsu има около 140 000 служители в света, от които досега 5 500 в Германия. Освен производството в Аугсбург много от служителите работят в обслужването на клиентите - в по-малки клонове из цяла Германия. Промените обаче няма да засегнат по никакъв начин операциите в България, коментират представители на Fujitsu за страната ни.
По-рано компанията раздели хардуерното си производство между Япония и Германия, но сега се стреми да се съсредоточи изцяло върху своята родина, докато продължава трансформацията си - част от новата корпоративна структура, наречена "Global Matrix 5.0".
В бъдеще операциите на Fujitsu в EMEIA (Европа, Близкия Изток, Индия и Африка) ще се съсредоточат главно върху продажбите и растежа на клиентите, като компанията ще се концентрира и върху ресурсите си в страни със силна клиентска база - включително Великобритания и Германия.
Дънкан Тайт, ръководителят на Fujitsu за региона, ще се оттегли от Борда на директорите в края на годината. Той бе първият мениджър, който не е японец, назначен на такъв пост в историята на компанията - преди три години.
По време на събитието Тайт заяви, че стратегията на Fujitsu остава като тази от миналата година". На журналистически въпрос дали Европа не е разочаровала японската компания, той поясни че резултатите идват по-бавно, отколкото би желал мениджмънтът.
Също във вторник Fujitsu официално обяви създаването на нова компания, която формулира и изпълнява бизнес стратегията за развитието на изкуствен интелект. Базирана във Ванкувър, Канада, Fujitsu Intelligence Technology е започнала дейност на 1 ноември. Fujitsu Intelligence Technology ще обединява иновативни AI технологии и решения, разработени в Япония и по света, а след това ще ги разпределя из всеки регион като глобални продукти и услуги.
преди 5 години по темата за обща култура ...https://nauka.offnews.bg/news/Tehnologii_7/Kolko-struva-da-si-postroim-zavod-za-mikroprotcesori-video_31793.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар